
Mezi zástupci Hnutí DUHA a Povodí Odry panuje shoda na tom, že vybudování protipovodňové ochrany nejen v oblastech zasažených loňskými povodněmi je naprosto zásadní. Obě strany se shodly na tom, že také v budoucnu budou pokračovat v diskusi o protipovodňové ochraně, která bude zahrnovat nejen technická opatření na ochranu obyvatel, ale také přístupy blízké přírodě.
„Během nedávného osobního jednání jsem od zástupce Hnutí DUHA vyslechl představu o realizaci přírodě blízkých opatření v povodí Opavy.a nadále o nich s jejich zástupci budeme jednat při postupu dohodnutého s Agenturou ochrany přírody a krajiny. Protipovodňová ochrana a obnova přirozeného charakteru řek nejsou v rozporu, naopak se vzájemně mohou doplňovat,“ uvedl ředitel Povodí Odry Petr Birklen.
V souvislosti s obnovou území povodí Odry byly rozčleněny jednotlivé úseky toků do tří kategorií. Podle technického ředitele Tomáše Skokana se jedná o některé úseky v intravilánech obcí, které se musí opravit do původního stavu, úseky, u kterých Povodí Odry bude spolupracovat s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a úseky toků, které budou ponechány bez technického zásahu.
„Jsem rád, že je zde díky novému vedení Povodí Odry šance změnit paradigma přístupu k řekám a k protipovodňové ochraně. Je to příležitost pro přírodu, ale hlavně pro obyvatele údolních niv. Díky lepší komunikaci s nimi a šetrnějším úpravám, které vycházejí ze znalosti místních podmínek, mohou získat rychlejší ochranu před dopady klimatických změn. Povodeň nám výrazně přispěla k revitalizaci dlouhých úseků řek a byla by škoda tuto příležitost nevyužít. Zvláště když se vláda zavázala zrevitalizovat přibližně 300 kilometrů řek,“ doplnil koordinátor Hnutí DUHA Jeseníky Ivo Dokoupil.