
Ačkoli se tloušťka ledu u brněnských přírodních vodních ploch značně liší, žádná z naměřených hodnot nesplňuje podmínky pro bezpečný vstup na hladinu. Upozornila na to městská policie.
Přestože se na některých místech mohou čísla zdát poměrně vysoká, stále jsou nedostačující a Městská policie Brno vstup na přírodní vodní plochy nedoporučuje. Například na Brněnské přehradě se vrstva ledu vytvořila, břeh je ale stále rozbředlý a na hladinu se podle strážníků téměř nedá vstoupit suchou nohou.
Městští policisté v Jehnicích naměřili zhruba devíticentimetrovou vrstvu a v Medlánkách se tloušťka ledu pohybuje okolo sedmi centimetrů. Na hladině se podle nich drží voda a při vstupu na led hrozí propadnutí.
V Mariánském údolí naměřili tloušťku ledu od devíti do jedenácti centimetrů, což stále není dostatečná vrstva ledu pro bezpečný pohyb na hladině. Nejhůře s ledem na tom jsou Holásecká jezera nebo přírodní nádrž Splaviska, kde se na hladinu vůbec nedá vstoupit.
Vodohospodáři z Povodí Moravy dlouhodobě upozorňují na skutečnost, že vstup na zamrzlé plochy nádrží a rybníků za účelem provozování zimních sportů je v každém případě na vlastní nebezpečí.
Nádrže Bojkovice, Boskovice, Fryšták, Hubenov, Karolinka, Koryčany, Landštejn, Mostiště, Nová Říše, Opatovice, Slušovice, Vír a Znojmo jsou vodárenské nádrže s vymezenými ochrannými pásmy, kam platí zákaz vstupu. Zákaz vstupu platí také na střední nádrž novomlýnských nádrží.
Ilustrační foto