Na Klatovsku opraví úpravnu za 350 milionů

blank
Obce, které odebírají vodu z nýrské přehrady, plánují zahájit rozsáhlou opravu technologie úpravny vody za 350 milionů korun, která má zajistit kvalitnější pitnou vodu pro Klatovsko a Domažlicko.

Nýrská nádrž leží na Úhlavě na Klatovsku, vybudována byla v letech 1965–1969. Podle informací ČTK bude stavba rozdělena na tří etapy a hotova bude do pěti let. Informoval jí o tom starosta Nýrska Miloslav Rubáš (Volba pro Nýrsko, SNK + STAN). Úpravna stojí v Milencích a jsou na ni napojeny obce od přehrady až do Klatov, dále Domažlice a Holýšov.

Rubáš pro ČTK uvedl, že jak se zhoršuje klima, tak se přehrada otepluje a dochází v nádrži k nárůstu takzvaných pikosinic, těžko filtrovatelných současnou technologií. Díky investici do úpravny budou podle něj obce a města připraveny na další zhoršování klimatických podmínek i na zpřísnění legislativy.

Pokračují jednání s Německem

O rekonstrukci se postará Účelové sdružení obcí pro skupinový vodovod Nýrsko – Klatovy, kde jsou členy Klatovy, Dešenice, Nýrsko, Janovice, Strážov, Bezděkov a Švihov. Pomůže jim také dotace 50 milionů korun z ministerstva zemědělství. Samotná kapacita úpravny se nemá rozšiřovat.

Spekuluje se o propojení soustav se sousedním Bavorskem, o které má zájem provozovatel vodárenské sítě z oblasti Deggendorfu. Němci mají podle Rubáše financovat studii proveditelnosti.

Ve hře byla podle něj i možnost, že voda z Nýrské přehrady povede až do Plzně. Bylo to v období, kdy chtěl Volkswagen postavit továrnu na baterie do elektromobilů v Líních u Plzně, která ale nevznikne. Město nakonec vybuduje potrubí z nádrže České údolí.

Scroll to Top