Do čistíren odpadních vod SmVaK Ostrava přitéká dlouhodobě velké množství látek a předmětů, které tam nepatří a způsobují problémy u strojů a zařízení, zvyšují náklady a zatěžují životní prostředí.
Obyvatelé v regionu by měli být o to odpovědnější vzhledem ke skutečnosti, kdy kanalizační systémy prošly zatěžkávací zkouškou kvůli povodním, které v polovině září zasáhly lokality v Moravskoslezském kraji.
SmVaK Ostrava proto vyzývají při vánočních, silvestrovských a novoročních oslavách k odpovědnému chování. To zamezí tomu, aby bylo poškozováno potrubí a další zařízení kanalizačních sítí, zatěžováno životní prostředí a vznikaly technické problémy při odvádění a čištění odpadních vod.
Situace se lepší, ale ne všude
V třídění plastů, skla nebo papíru patří Česká republika k evropským premiantům, v oblasti nakládání s použitými tuky a oleji to stále neplatí, ačkoliv situace se i v této oblasti mění k lepšímu. Zásluhu na tom mají municipality, ale také odpovědnější a ohleduplnější obyvatelé. Obyvatelé by se tak měli zamyslet, že odpad v kuchyni, umyvadlo v koupelně nebo toaleta nejsou odpadkovým košem. Co do kanalizace mohou vypouštět, jasně vymezuje kanalizační řád.
„Velké problémy v odpadní vodě způsobují oleje a tuky, které do ní velká část lidí běžně vylévá. Při smažení vánočních kaprů a řízků to platí o to víc a důsledky jsou o to horší. Tukové částice se při ochlazení shlukují, srážejí a nabalují na sebe další odpad. V potrubí vzniká odolný materiál, který je může zneprůchodnit. Hroudy tuku v kanalizačních stokách také poškozují a ucpávají čerpadla. Tuk se nalepuje na stěny potrubí, nastává chemická reakce a vzniklé sloučeniny urychlují korozi. Použité tuky a oleje patří do sběrných dvorů, kde je města a obce přijímají,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Petr Grzonka.
Řada měst a obcích v regionu se však chová odpovědně a problematiku řeší díky kontejnerům pro použité jedlé oleje a tuky, které jsou dále recyklovány a využívány. Do budoucna Grzonka vidí další progres.
Komplikace způsobují také zátky od lahví a jiné předměty, které na sebe v potrubí nabalují další odpady. Do kanalizace v žádném případě nepatří hygienické potřeby, jako jsou vlhčené ubrousky a tyčinky do uší, nebo textilie, které se používají při úklidu. Toaletu by si také lidé neměli plést s odpadkovým košem pro zbytky potravin a jídla.
Co do kanalizace nepatří?
– Oleje a tuky používané především v kuchyni, ale i při dalších domácích pracích;
– Pevné předměty;
– Zbytky potravin (biologický odpad);
– Hygienické potřeby (vlhčené ubrousky, tyčinky do uší…);
– Chemikálie a další nebezpečné látky (barvy, ředidla, oleje, ropné látky, čisticí prostředky atd.);
– Léky (patří zpět do lékárny).
Kam s odpadem?
– Chemikálie, barvy, ředidla – sběrný dvůr
– Léky – lékárna
– Kuchyňské oleje – sběrný dvůr, speciální kontejner (odnést přelitý do plastové lahve)
– Zbytky potravin – směsný odpad (odpadkový koš), kompost, kontejner na biologický odpad
– Hygienické potřeby – směsný odpad (odpadkový koš)
– Motorové oleje – sběrný dvůr, některé benzínové pumpy
– Baterie, žárovky – sběrný dvůr, některé obchody s elektronikou a domácími potřebami
– Plastové lahve – kontejner na tříděný odpad, sběrný dvůr
– Papír – kontejner na tříděný odpad, sběrný dvůr
– Sklo – kontejner na tříděný odpad, sběrný dvůr