V důsledku rozsáhlých oprav po nedávné povodni je Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) Ostrava dočasně mimo provoz. Až do odvolání proto není možné dovážet ke zpracování koncentrované odpadní vody. Jedná se například o výluhy ze skládek, septiky nebo odpadní vody z odlučovačů tuků a olejů.
Do opravy čistírny se zapojují kromě vodohospodářů záchranné hasičské sbory, desítky firem a institucí. V září skončila pod vodou naprostá většina technologického zařízení , jako jsou elektromotory, kotelna, plynojem, automatika a další. Ačkoli voda pronikla také do menších ostravských čistíren, ty už jsou v plném provozu.
„Stovky zaměstnanců dělají vše proto, aby byl splněn slib společnosti OVAK, a to zahájit provoz mechanického stupně čištění od nového roku 2025. Kvůli trvale vysoké hladině podzemní vody a složitosti potřebných oprav jde o mimořádně náročný úkol. Druhý stupeň tzv. biologické čištění, který je významně závislý na teplotě, bude nabíhat od března 2025. Kompletní obnova bude pokračovat i po stanoveném termínu,“ uvedly v tiskové zprávě vodárny na konci listopadu.
Pomůže dotace
Obnovu vodohospodářské infrastruktury pokryje dotace. „Požádali jsme stát o maximum možného, tedy o sto procent uznatelných nákladů k obnově povodní zasažené vodohospodářské infrastruktury, a ten poskytl finance přesahující 593,4 milionu korun v rekordně krátkém čase, vždyť od dne, kdy povodeň zalila část města, uplynuly teprve dva měsíce,“ uvedl dříve náměstek primátora Aleš Boháč.
Velkou výhodou pomoci je podle Boháče fakt, že díky poskytnutým financím na povodněmi zasaženou infrastrukturu nebudou potřebné opravy konány na úkor jiných vodohospodářských staveb, které byly plánovány původně a jsou potřebné s ohledem například na stáří či technický stav kanalizace či vodovodů.
Bezpečný provoz vodohospodářské infrastruktury je pro Ostravu prioritou. Část infrastruktury je po povodních stále nefunkční, což má za následek vypouštění většiny splaškových vod do Odry a představuje riziko vzniku vážných ekologických dopadů.