Miliarda do infrastruktury v moravskoslezském regionu

blank
V součtu obnovujících oprav a investic směřuje v roce 2025 do zajištění dodávek kvalitní pitné vody a odvádění a čištění vody odpadní více než miliarda korun.

Jak uvedl mluvčí Marek Síbrt, skoro 425 milionů korun poputuje do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod, více než 329 milionů do vodovodních sítí a 193 milionů do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu.

„V systému Ostravského oblastního vodovodu dokončíme významnou modernizaci strojně-technologického vybavení a automatizovaného systému řízení Úpravny vody Vyšní Lhoty na Frýdecko-Místecku. Ostatně v těchto dnech byla zahájena rekonstrukce třetí čtvrtiny pískových filtrů v daném provozu,“ řekl technický ředitel Martin Veselý. Vodárny budou také opravovat několik vodojemů.

Významné projekty se podle Síbrta připravují pro provozy ve Frýdku-Místku (rekonstrukce čerpací stanice dešťové zdrže, systém řízení technologického provozu), Třinci, Paskově (kalové hospodářství), Havířově, Opavě (rekonstrukce trafostanice) nebo Vítkově (sanace aktivační nádrže). Kanalizační stoky se zase budou rekonstruovat například v Třinci, Vratimově, Brušperku, Havířově, Bohumíně, Kopřivnici, Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdku-Místku, Českém Těšíně, Opavě nebo Petřvaldu.

Vodovodní síť se bude modernizovat ve větších i menších sídlech, na Frýdecko-Místecku se připravuje rekonstrukce systému pro dodávky pitné vody například v Paskově nebo Krmelíně a na Karvinsku vodaři vymění vodovodní řady a investují do infrastruktury Dětmarovicích, Karviné, Petřvaldu nebo Bohumíně.

„Na Novojičínsku budeme sanovat vodovodní řady kromě samotného Nového Jičína také v Bernarticích nad Odrou, Kopřivnici, Frenštátu pod Radhoštěm nebo Bílovci, kde v části Bravinné dokončíme stavbu nového vodojemu, což si vyžádá náklady přesahující dvacet milionů korun. Na Opavsku budeme kromě modernizace vodovodní sítě v samotné Opavě obnovovat infrastrukturu také v Oticích nebo Malých Hošticích. V regionu dokončíme také sanaci vodojemů v Melči nebo Chlebičově,“ doplnil Veselý. Vodárny za posledních deset proinvestovaly v moravskoslezském regionu více než 8 miliard.

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava je největší vodárenskou společností v Moravskoslezském kraji a dlouhodobě se řadí mezi přední firmy na tuzemském vodárenském trhu. Hlavní výrobní činností je výroba a dodávka pitné vody spolu s odváděním a čištěním odpadních vod.

Scroll to Top