Provoz vodovodů a kanalizací: vodní blahobyt zde nemusí být vždy

blank
Jedním z prvních řečníků na českobudějovické konferenci Provoz vodovodů a kanalizací byl generální ředitel Povodí Vltavy a předseda představenstva Svazu vodního hospodářství Petr Kubala.

Na úvod ocenil vznik pracovní skupiny, kterou inicioval SOVAK ČR. Jejími členy jsou Svaz vodního hospodářství a Asociace pro vodu ČR. Podle Kubaly aktivity skupiny již nesou výsledky. Hovořil o vodním blahobytu, který podle něj veřejnost vnímá jako automatickou věc. „Nemusí by to ale být vždy,“ upozornil Kubala. S ohledem na havarijní novelu vodního zákona zmínil také kvalitní spolupráci se zemědělským výborem.

Novela vodního zákona staví nová pravidla pro vyšší ochranu lidského zdraví a životního prostředí, zachování druhové rozmanitosti a ekologické rovnováhy. V době klimatické změny lépe chrání cenné vodní ekosystémy, které v důsledku ovlivňují místní klima a přispívají k regulaci teploty.

Novela zároveň představuje komplexní legislativní řešení pro zneškodňování havárií u povrchových vod, zavádí kontinuální sledování vypouštěných odpadních vod od vybraných znečišťovatelů a zřizuje digitální registr, který postupně zahrne všechny výpusti ze zdrojů znečištění povrchových vod v délce více než 100 tisíc kilometrů.

„Cílem schválené novely je především co nejlépe minimalizovat riziko havárií na řekách. Jen pro ilustraci, v letech 2013-2022 došlo k 2 107 haváriím v 966 případech se nepodařilo prokázat původ. Chceme důslednější prevenci, mít pod kontrolou hlavní znečišťovatele, kteří ve svých provozech pracují s nebezpečnými závadnými látkami, proto novelou zavádíme kontinuální sledování vypouštěných odpadních vod,“ řekl dříve ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Scroll to Top