Pardubický kraj využívá evropský program Interreg Česko-Polsko a naposled získal s polskými protějšky prostředky na průzkum podzemních vod v takzvaném kladském prolomu, který zahrnuje nížinné území na obou stranách hranice na západ od Králického Sněžníku.
Projekt by měl přispět k zachování kvalitních podzemních vod minimálně v současném stavu pro další generace i s ohledem možné ohrožení v důsledku probíhajících klimatických změn, stojí ve zprávě kraje.„Kladský prolom je mimořádné, zatím nedotčené území v centru Evropy, kde jsou velmi cenné a kvalitní zdroje podzemní vody. Dosud však nebyly nijak zmapovány, nikdo se nezabýval jejich možným ohrožením a jejich existence nijak neovlivňovala územní plány obcí na obou stranách hranice. Při současných klimatických trendech je potřeba se o takové zdroje dobře starat a zachovat je dalším generacím v dobré kondici,“ uvedl Roman Línek, radní Pardubického kraje pro regionální rozvoj a evropské fondy.
V roce 2025 bude zahájen tříletý terénní a hydrogeologický průzkum území o rozloze kolem 100 km2 na českém a 110 km2 na polském území. Podle informací kraje se bude týkat jak hodnocení údajů z nových vrtů, tak i z monitorování pozemního odtoku vod. Experti následně připraví doporučení, jak zdroje podzemních vod uchovat v co nejlepším stavu. S výsledky průzkumu budou pracovat také samosprávní celky nebo vodohospodáři z Povodí Labe a Moravy. „Je to jeden z prvních projektů, kdy se i v této oblasti snažíme o koordinovaný přístup obou zemí a pokud se to podaří, může se náš projekt stát vzorem pro další užitečnou přeshraniční spolupráci v Evropě,“ doplnil radní.