Vodohospodáři aktuálně na Ervěnickém koridoru na Chomutovsku z cesty odstraňují betonové silniční panely, které darují České Vsi na Jesenicku jako podklad pro postavení dočasné základní školy. Dohromady jde o tři sta panelů o celkové hmotnosti 540 tun, které se přepraví kamiony v průběhu tohoto a příštího týdne.
„Pro nás jsou panely nezbytným podkladem pro vybudování modulární školy pro 300 dětí, které se nyní učí provizorně v jiných školách. V této těžké době nebylo možno panely zajistit, proto děkujme za takovou pomoc pro naše děti,“ přiblížil situaci starosta České Vsi Petr Mudra. Podle zprávy Povodí Ohře plánují vodohospodáři v 4,7 kilometru dlouhém úseku Ervěnického koridoru na Chomutovsku zahájit v polovině roku 2025 stavbu, během níž odstraní stávající zatrubnění řeky Bíliny a vrátí tok do přírodě blízkého otevřeného koryta.
Desítky dětí z České Vsi se kvůli poškozené škole učily na přelomu září a října ve Stříbře. Přes sedmdesát dětí z České Vsi na Jesenicku, jedné z nejvíce zasažených oblastí povodněmi, našlo dočasné útočiště v osmitisícovém městě na Tachovsku. V západních Čechách jim při projektu Děti v suchu hostitelské školy ze Stříbra zajistily na týden nejen ubytování, ale také jídlo a zábavu.
Vlna solidarity se zatopenými oblastmi pokračuje. Například radní Libereckého kraje schválili podporu Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje a několika obcím a městům na Jesenicku, konkrétně jde o Vrbno pod Pradědem, Albrechtice, Vidnavu a Velkou Kraš. Dohromady si rozdělí deset milionů korun. Milion korun dostane také Višňová na pořízení nového traktoru.
„Když v roce 2021 zasáhlo jižní Moravu tornádo, Liberecký kraj se tamní postižené obce rozhodl finančně podpořit 10 miliony korun. Stejnou částkou pomůžeme letos, a to Olomouckému a Moravskoslezskému kraji, které se vypořádávají s následky ničivých povodní. Po diskuzi s hejtmany jsme je požádali o vytipování dvou obcí z každého regionu. Zároveň jsme chtěli podpořit ta místa, která nejsou tolik představována v médiích, ale zářijové povodně je, bohužel, rovněž zasáhly nemalou silou,“ uvedl hejtman Martin Půta.
Pomáhají například také Otrokovice. Ačkoli jsou před velkou vodu už chráněny, stále mají v živé paměti tragické záplavy z roku 1997. Vedení města proto rozhodlo o jednorázové finanční pomoci pro Hanušovice, Krnov, Mikulovice, Zátor, Sazovice a Karlovice. Každá z obcí dostane 100 000 korun. „Sami jsme chráněni, ale s vědomím a stále živými vzpomínkami na rok 1997, nechceme zůstat nečinně přihlížet neštěstí jiných. Jako projev solidarity a sounáležitosti s městy zničenými povodněmi schválili zastupitelé poskytnutí finanční pomoci 600 tisíc korun, které jsme následně rozdělili mezi postižená města a obce,“ doplnila starostka Hana Večerková.