Pravidelná údržba a revize vyhnívacích nádrží čistíren odpadních vod jsou podle vodohospodářů klíčové pro jejich bezpečný a efektivní provoz.
„Nejprve museli zaměstnanci nádrž odpojit od systémů kalového a plynového hospodářství čistírny. Abychom mohli nádrž kompletně prohlédnout, je nutné vyčerpat hustý kal, který se zde usadil od poslední revize v roce 2010,“ vysvětlil provozní ředitel společnosti ČEVAK Peter Bolha. Práce, které byly zahájeny během října, by měly skončit do konce roku. V průběhu vodohospodáři odčerpají společně s pracovníky dodavatelské firmy převážnou část objemu kalu pomocí sacích bagrů. Dále se zaměří na kontrolu těsnosti nádrže a jejího technologického vybavení.
Vyhnívací nádrž z druhé poloviny 60. let minulého století slouží ke stabilizaci čistírenského kalu. Vzhledem k tomu, že při rozkladu vzniká kalový plyn (bioplyn), který obsahuje výbušný metan, přípravné práce a vlastní revize probíhaly a budou probíhat za zvýšených bezpečnostních opatření, které si výbušné prostředí vyžaduje. Čistírna pracuje bez jakýchkoliv omezení. Přitom musela být v září na několik dní odstavena kvůli hrozícím povodním. „Od prvopočátku jsme spolupracovali s krizovým řízením a vedením statutárního města s cílem uchránit tento klíčový městský majetek a zabezpečit jej tak, aby se čistírna mohla bezprostředně po odeznění nebezpečí znovu zprovoznit,“ vysvětlil Bolha.
Vodohospodářům poděkoval náměstek primátorky Českých Budějovic Michal Šebek. „Ještě před samotným příchodem velké vody začali s přípravou vodovodní a kanalizační sítě, kontrolou systémů, zkontrolovali a vyčistili všechny dešťové vpusti na kritických místech, připravili zásoby pitné vody ve vodojemech. V průběhu povodní kontrolovali průběžné kritickou infrastrukturu a systém. Ohledně čistírny manipulovali s hradidly na přítoku a odtoku tak, že nedošlo k jejímu zaplavení a zároveň nedošlo k zvýšení hladiny v kanalizacích a tím ani k výtoku odpadních vod na komunikace,“ řekl Šebek.
Loni zde proběhla výměna kogenerační jednotky. Město chce ve spolupráci s ČEVAK udělat čistírnu odpadních vod energeticky nízkonákladovou, ne-li neutrální. Českobudějovická čistírna odpadních vod není jedinou, která má kogenerační jednotku a kterou provozuje společnost ČEVAK. Dalšími čistírnami, které dokáží pokrýt část spotřeby elektrické energie z vlastních zdrojů je AČOV Tábor, ČOV Jindřichův Hradec a Prachatice. Celkem se na těchto zařízeních vyrobí ročně přes pět tisíc MWh.
Ilustrační foto: ČEVAK