Krajští radní schválili poskytnutí individuálních dotací z Fondu ochrany vod, podpora míří do Jestřabí v Krkonoších, Benešova u Semil, Rokytnice nad Jizerou, Malé Skály, Rovenska pod Troskami, Zásady a Frýdštejnu.
„Pokračujeme v poskytování účelových dotací na rozvoj a obnovu vodohospodářské infrastruktury, abychom ochránili vodní zdroje a podpořili udržitelný rozvoj v regionu. Na tom pracuje Liberecký kraj systematicky a dlouhodobě. V těchto konkrétních případech podporujeme projekty pro zlepšení dodávek vody obyvatelům kraje, a to v celkové výši 7 802 183 korun,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.
Radní Libereckého kraje také v létě odsouhlasili dotaci více než 340 milionů korun Severočeské vodárenské společnosti (SVS) na projekt, díky kterému bude posíleno zásobovaní vodou v oblasti Hrádku nad Nisou. Hotovo má být v únoru 2027.
„Projekt řeší dostavbu přívodních řadů mezi Machnínem a Uhelnou a zvětšení akumulace vodojemu Chrastava – Sv. Ján, ze kterého se bude rozvádět veškerá pitná voda pro zájmovou oblast. Přivaděč bude sloužit mimo jiné pro zásobení právě budovaných vodovodů ve Václavicích a Horním Vítkově,“ řekl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.
Fond Turów byl zřízen na začátku února 2022 usnesením Zastupitelstva Libereckého kraje na základě Dohody mezi vládou České republiky a vládou Polské republiky o spolupráci k řešení vlivů těžební činnosti v povrchovém hnědouhelném dole Turów. Díky prostředkům z fondu již Liberecký kraj podpořil vybudování nového vodovodu pro obce Václavice a Horní Vítkov a také rekonstrukci úpravny vody v Machníně.
Důl Turów zásobuje uhlím především sousední elektrárnu. Skupina PGE plánuje těžit uhlí až do roku 2045. Rozšíření těžby polská vláda v roce 2021 schválila bez ohledu na námitky české a německé strany. Česko se proto obrátilo na Soudní dvůr Evropské unie, také z obav ze ztráty zdrojů pitné vody, hlučnosti a prašnosti.