Povodně způsobily v oblasti působnosti podniku škody téměř tři miliardy korun, poškozeno je zejména břehové opevnění koryt toků a konstrukce vodních děl. Jen na Šumpersku vodohospodáři vyčíslili škody na dvě miliardy. Opravy potrvají nejméně šest let. Na zabezpečovací práce na kritických místech podnik pro letošní rok alokoval 55 milionů korun.
Vodohospodáři škody mapují po dílčích úsecích na jednotlivých tocích, které se budou postupně v následujících letech opravovat nebo rekonstruovat. „Již od přelomu letošního a příštího roku bude zahájena projektová příprava na většině úsecích a v příštím roce plánujeme zahájit jejich opravy. V návaznosti na dokončení projektových prací a získání potřebných povolení budou postupně v následujících letech zahajovány stavební práce na dalších úsecích, kde bude nutné realizovat složitější a nákladnější řešení. Práce na odstraňování povodňových škod budou probíhat nejméně do konce roku 2030,“ pokračuje Gargulák.
Ve zprávě Povodí Moravy dále stojí, že mezi nejpoškozenější úseky patří čtyřkilometrový úsek Moravy mezi Hanušovicemi a Rudou nad Moravou či úsek Branné mezi Hanušovicemi a Jindřichovem. Ve všech zasažených lokalitách jsou také opětovně zprůtočněna koryta toků a dokončeny rozsáhlé práce na poškozených břehových porostech spočívající v odstranění podemletých stromů a vývratů.
„Současně jsme se zaměřili na zajištění poškozených břehů v místech, kde nově vymletá koryta řek ohrožovala nemovitosti, silnice a infrastrukturu. Jednalo se například o Petříkov, Ostružnou, Jindřichov, Hanušovice, Bohdíkov, Loučnou nad Desnou, Rapotín, Šumperk a další. Zde jsme provedli a stále ještě provádíme opevňování těchto úseků toků, aby byla provedena základní stabilizace poškozených úseků pro možný průchod vyšších průtoků a jarních vod,“ doplňuje Gargulák.