Celkem 368 zájemců využilo při Svatováclavských slavnostech možnosti navštívit břeclavskou vodárenskou věž, která svému účelu slouží téměř sto let a stále pomáhá s objemem 650 kubíků zásobovat centrum pitnou vodou.
Věž prošla před dvěma lety rozsáhlou opravou. Ta se týkala sanace obvodového pláště a zahrnovala další práce zhruba za 4,5 milionu korun. Opravená je také fasáda, plechová krytina kulové báně a prostor nad akumulací. Při dobrém počasí je z věže vidět na Pálavu, lednický zámek i rakouské větrné elektrárny. Věž byla ještě před opravou přístupná také v minulosti, následně to neumožnila covidová pandemie. Vodárny ji otevírají alespoň jednou ročně. Ředitel břeclavských vodáren Milan Vojta poděkoval zaměstnancům za součinnost. Vyšlapat museli 185 schodů.
Nové zdroje vody
Kromě investic, odvádění a čištění odpadních vod a dodávky pitné vody vodárny hledají nové zdroje pitné vody. Nové vrty již vznikly v Ivani na Pohořelicku, kde bylo po letech hledání a příprav realizováno 31 průzkumných vrtů a proběhly potřebné čerpací zkoušky. V lokalitě má vzniknout úpravna pitné vody. „V regionu roste potřeba pitné vody a na její nadcházející možný nedostatek ukázal model budoucího vývoje, který jsme nechali zpracovat. Proto jsme se pustili do realizace projektu v Ivani, který naši předchůdci připravovali už v 80. letech minulého století, kdy sucho ještě nebylo takovým tématem, jako je dnes. Přípravu uspíšil problém s dusičnany, které nám výrazně vzrostly v nedalekém zdroji v letech 2021 a 2022. Ivaň je v regionu jednou z posledních možností, kde můžeme podpovrchovou vodu ještě získat, abychom vyšli vstříc potřebám regionu,“ uvedl dříve Vojta.