WMO: ve světových řekách je nejméně vody za 33 let

blank

Česká televize s odkazem na zprávu Světové meteorologické organizace (WMO) v reportáži informovala o tom, že ve světových řekách je úhrnem nejméně vody za posledních 33 let, za která jsou známá data.

Podle WMO za změnou stojí klimatická změna, navíc zesilovaná každých několik let přirozeně se vyskytujícím klimatickým jevem El Niňo, který na celém světě ovlivňuje srážky. Loňský rok byl také nejteplejším od počátku industrializace a ledovce ztratily nejvíce ledu za posledních padesát let. Liší se míra postižení řek. Například v oblasti Mississippi, v Amazonii nebo v asijských řekách Ganga, Brahmaputra a Mekong bylo loni méně vody, než by odpovídalo dlouhodobému průměru, ale v oblastech východní Afriky, severu Nového Zélandu nebo v severní Evropě bylo vody více.

„Dostáváme nouzové signály ve formě stále extrémnějších dešťových srážek, záplav a sucha, které silně zatěžují život, ekosystémy a ekonomiky,“ říká generální tajemnice WMO Celeste Sauloová. Dostatek vody podle OSN nemá minimálně jeden měsíc v roce 3,6 miliardy lidí, což znamená 40 procentu světové populace. Během dalších 25 let by tento počet mohl stoupnout na pět miliard.

Zakládajícím členem WMO bylo v roce 1950 Československo. WMO navázala na Mezinárodní meteorologickou organizaci založenou v roce 1873. WMO je specializovaná agencie OSN, která koordinuje činnosti a vytváří metodiky pro meteorologii, klimatologii i hydrologii. Zajišťuje vzájemnou výměnu dat, informací i zkušeností. Prvním generálním tajemníkem organizace v letech 1952–1955 byl Čech Gustav Swoboda, meteorolog a prognostik, který absolvoval studium meteorologie na Karlově univerzitě.

 

Scroll to Top