Memorandum k obnově Bečvy

blank

Ministerstva životního prostředí a zemědělství se společně s Olomouckým krajem, Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Povodím Moravy dohodly, že je důležité navrátit řece Bečvě její přirozený charakter.

Memorandum, které v první polovině září podepsalo pět signatářů, stvrzuje částečnou obnovu řeky. Jedná se o první projekt tohoto typu na velké řece v Česku. Podle Olomouckého kraje přirozená obnova vodního toku pomůže nejen samotné řece, ale i okolní flóře a fauně, která na mnoha místech utrpěla kvůli necitlivým zásahům člověka.

O ochranu a obnovu řeky se dlouhodobě zasazuje místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL). „Řeka se stále více zahlubuje. Koryto s kamennými břehy regulovaného toku vede k rychlému odtoku i z okolní půdy a krajiny. Obnova přirozeného charakteru řeky, tam kde je to možné mimo zastavěná území, rozvolní a zpomalí odtok při suchu a umožní rozliv při povodních, kde nevadí,“ vysvětluje Seitlová.

Memorandum je podle ní prvním krokem pilotního záměru obnovy přírody pro velkou řeku u nás. „Začneme naplňovat dohodnutý společný evropský cíl s využitím finančních prostředků evropských fondů. Jsem ráda, že můžeme dát řece, a hlavně lidem kolem ní do budoucna tuto dobrou šanci,“ říká senátorka.

Podle hejtmana Josefa Suchánka musí být snahou se s přírodou domluvit, ne ji potlačovat. Klíčové je zapojení zapojených stran na omezení záplavových vln. „Koncepce protipovodňové ochrany řeky Bečvy je kombinací přírodě blízkých opatření v extravilánech a technických opatření v intravilánech obcí a měst. Významná část opatření je v současné době již dokončena, u dalších opatření probíhají jejich přípravy. Klíčovým prvkem protipovodňové ochrany Pobečví je stále vodní dílo Skalička,“ doplňuje Václav Gargulák z Povodí Moravy.

Scroll to Top