Veřejnost může navštívit bývalou vodárnu v Karlových Varech

blank

Město výjimečně otevře areál historické vodárny. Areál poblíž centra nabízí podzemní historická potrubí a filtry. Technicky unikátní prostory jsou běžně nepřístupné. Karlovy Vary také v sobotu 28. září představí projekty, díky kterým by se měl zanedbaný prostor bývalé vodárny proměnit v atraktivní odpočinkový a sportovní areál.

„Během Dne architektury 28. září, v sobotu, pořádáme akci na meandru, kde bychom chtěli představit veřejnosti všechny projekty, které připravujeme v areálu bývalé vodárny a meandru. Budou otevřeny všechny přístupy do podzemních filtrů, které budou uzpůsobeny tak, aby si je veřejnost je mohla prohlédnout. Budou představeny projekty budov, které chceme zachovat a nechceme je demolovat,“ zve náměstek primátorky Miroslav Vaněk (Karlovaráci).

Vodárna není v provozu 40 let. Město nicméně v současnosti nemá přesný plán, jak bude v přestavbě pokračovat, ani na kolik projekt vyjde. V květnu bude moci veřejnost nahlédnout s průvodcem do odvětrávaných podzemních nádrží, kde se voda usazovala, filtrovala a upravovala. Spekuluje se, že v areálu může v dalších letech stát galerie, prostor pro pumptrack nebo hudební klub a prosklené kanceláře či kavárna.

První vodárna v Karlových Varech byla postavena v roce 1882. Do té doby se voda do města přiváděla z lesních pramenišť, která v létě často vysychala, a rozvíjející se lázeňské město muselo bojovat s nedostatkem vody. Protože nebylo možné využít ve městech či jeho okolí kvalitní podzemní zdroj, rozhodla se rada vystavět novou vodárnu v Tuhnicích, která filtrovala vodu z Ohře. Ta vyráběla původně pouze užitkovou vodu, nevhodnou k pití, ale i tak městu významně pomohla. Používala se technologie pomalého filtrování, doplněná v roce 1912 o předčištění na rychlofiltrech.

Scroll to Top