
Voda v Opavě už opadla a odhalila zkázu. Podle primátora Tomáše Navrátila budou škody v miliardách korun. Zničené jsou sportoviště, parky, stovky domů.
„Je mi těch lidí strašně líto. Třicet let něco budovali. Byli na to hrdí. Pak během několika hodin přišli o všechno. Mluvil jsem s jedním pánem. Několik dnů už nespal. Je vyřízený. Jediné, co k tomu řekl, že už dávno měla být postavena přehrada,“ prohlásil Navrátil. Například v okolí Městských sadů již lidé začali s úklidem. Město bude postupně odvážet a likvidovat zničené věci. Ve městě je i několik desítek kontejnerů na odpad. Opava patří k nejvíce zasaženým oblastem v České republice. Voda zde zatopila několik okrajových částí, včetně dvanáctitisícového sídliště Kateřinky.
„Nesmírně mne potěšila ohromná solidarita lidí, nabízejících pomoc a rád bych jim touto cestou poděkoval. Současně ale varuji před návštěvami vylitých vodních toků, protože jsou stále nebezpečné. Chci též vyvrátit jednu fámu, která koluje Opavou ohledně toho, že pití pitné vody je nebezpečné. Není to pravda. Voda z vodovodu je naprosto čistá a bez závad, je možné ji pít bez obav,“ ujistil primátor.
Efekt připravované nádrže je nezpochybnitelný, zdůrazňují vodaři
Opavu a města dál proti proudu řeky Opavy by přitom měla chránit připravovaná vodní nádrž Nové Heřminovy. „V současné době jsou již vybudována technická a přírodě blízká opatření v povodí horní Opavy. Zásadní prvek efektivního dosažení potřebné povodňové ochrany tohoto území, což je vodní nádrž k akumulaci povodňových průtoků Nové Heřminovy, však stále chybí. Jasně se ukazuje, že přírodě blízká opatření a drobná doprovodná opatření v povodí přispívají ke zmírnění malých povodní, ale na zvládání extrémních povodňových situací nemají prakticky vliv,“ zdůrazňuje v prohlášení Povodí Odry.
Podle vodohospodářů by měl stát jednoznačněji prosazovat významná infrastrukturní technická opatření, především vodní díla budovaná ve veřejném zájmu obyvatel v povodích ohrožených povodněmi. Místo toho podle podniku probíhají pouze diskuze se zájmovými subjekty o prokazování efektivnosti technických řešení pro dosažení očekávaných snížení dopadů povodní, které ohrožené obyvatelstvo očekává. Efekty technických opatření prevence před povodněmi jsou naprosto zřejmé a jasně předvídatelné, říká státní podnik.
Závazné referendum
Obec nicméně váže referendum z roku 2008, v němž obyvatelé přehradu odmítli. Od té doby se podařilo státu vykoupit drtivou většinu potřebných pozemků i nemovitostí a zbourat je. V březnu 2019 se v Nových Heřminovech uskutečnil průzkum, v němž lidé souhlasili se zastavením blokace výstavby přehrady výměnou za obchvat obce.
Jako příklad využití přehrad v praxi v moravskoslezském regionu nabízí vodohospodáři beskydské vodní nádrže, které ochránily před velkou vodou desítky tisíc obyvatel od Frýdlantu, přes Frýdek-Místek až po Ostravu. Ve Frýdku-Místku snížily katastrofální povodňovou vlnu odborným odhadem z 1 300 metrů krychlových za sekundu na 770. Vodní dílo Nové Heřminovy je navrženo k transformaci stoleté vody na vodu pětiletou, to znamená 209 metrů krychlových za sekundu umí v profilu hráze ztlumit na 100 kubíků.
Foto: novinky.cz