V Českých Budějovicích by mohly hladiny řek v sobotu vystoupat na úroveň padesátileté až stoleté vody. Úhrn srážek bude totiž vyšší, něž ukázaly původní předpoklady meteorologů. Oznámil to hejtman Martin Kuba (ODS) po jednání krajské povodňové komise. Jihočeská města staví protipovodňová opatření.
„V Českých Budějovicích mělo původně protékat Vltavou 350 krychlových metrů za vteřinu. Situace se však za 12 hodin rapidně zhoršila a nyní je odhad na průtok kolem 530 krychlových metrů za vteřinu. Jedná se o aktuální čísla, ale nikdo teď neví, jestli za dalších 12 hodin nebudou ještě vyšší,“ uvedl hejtman.
Meteorologové sice očekávají, že nejkritičtější situace nastane až o víkendu, ale již v pátek se mohou některé řeky dostat přes nejvyšší stupeň povodňové aktivity. S ohledem na očekávaný silný nárazový vítr Lesy ČR důrazně varují před vstupem do lesů. Vítr s podmáčeným terénem totiž může způsobit polomy a vývraty stromů.
Za poslední den například v oblasti povodí Odry napršelo nejvíce v Jeseníkách, až 70 milimetrů na Biskupské kupě nebo 69 milimetrů na Rejvízu v Olomouckém kraji. Ve Zlatých Horách spadlo 59 litrů vody na metr čtvereční.
Extrémní lijáky, na které se střední Evropa v současnosti připravuje, jsou důsledkem mimořádné meteorologické konstelace, v jejímž středu je nezvykle teplé Středozemní moře. Agentuře APA to řekl meteorolog Leopold Haimberger z Vídeňské univerzity. „Ze severní Itálie se do Polska přesunuje mocná oblast nízkého tlaku. Je to velmi pomalé a relativně veliké,“ řekl Haimberger. Níže je napájena z moří, která jsou nyní o tři až pět stupňů teplejší, než je běžné. Vlhkost níže čerpá nejen ze Středozemního moře, ale také z Černého moře a z Baltu.
Zdroj: Seznam Zprávy
Online situaci sledujte ZDE.