Meteorologové uvedli, že v Jeseníkách má v nadcházejících čtyřech dnech spadnout až 300 litrů vody na metr čtvereční. Hasiči proto plní pytle tunami písku, policisté kontrolují koryta toků. ČTK o tom informovala starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).
Podle meteorologů nastane nejvážnější povodňová situace na řekách, které odvodňují jesenické pohoří a další horské oblasti na severovýchodě země. Některé řeky také v dalších dnech překročí třetí stupeň povodňové aktivity. Ve čtvrtek ráno se sejde krajská povodňová komise.
Na přívaly vody se už několik dní připravují vodohospodáři. Z Vltavské kaskády nyní odtéká 80 metrů krychlových vody za vteřinu, což je dvojnásobek aktuálního přítoku. Povodí Moravy začalo odpouštět zásobní objemy v nádržích Vranov, Vír, Mostiště, Bystřička, Plumlov a Slušovice. Vodohospodáři v povodí Odry chtějí na základě předpovědních modelů a konzultace s meteorology případně odtoky z nádrží ještě zvýšit. Povodí Labe v Královéhradeckém kraji zvýšilo odtoky z labské přehrady Les Království u Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku a z nádrže Rozkoš na Náchodsku.
Meteorologové z ČHMÚ na tiskové konferenci dodali, že předpovídané srážky odpovídají těm, jaké spadly při povodních v roce 1997. Podle klimatologa Miroslava Trnky je sice krajina v současnosti schopná přijmout velké množství vody, ale přesto podle něj není pochyb, že potenciál k povodním tu v příštích dnech bude. Záležet podle něj bude hlavně na zatím těžko předvídatelných faktorech. Podle Trnky extrémní srážky v září zapadají do očekávaných změn.
Online reportáž můžete sledovat například na Seznam Zprávách zde.