Úhyn stovek ryb na Moravské Dyji

blank

Ryby u Dačic na Jindřichohradecku zřejmě uhynuly kvůli odpadním vodám, které se dostaly do vody. Ryby měly uhynout na dvou až třech kilometrech řeky. Místo, kde byla koncentrace nákazy nejvyšší, se nachází nedaleko čistírny odpadních vod pro Dačice. Informuje o tom například ČT24.

„Věc je ve vyšetřování, spolupracujeme na ní mimo jiné s odborem životního prostředí dačického městského úřadu. Zřejmě se do řeky dostala splašková voda,“ uvedl jednatel místní organizace rybářského svazu Dačice Lukáš Polena. V řece žijí zejména plotice, cejni, candáti, štiky, místy i kapři. Lukáš Skořepa z odboru životního prostředí dačického městského úřadu poznamenal, že voda zápachem připomínala kanalizaci. Na některých zasažených místech je voda odlišně zbarvená. Podle Skořepy by počty uhynulých ryb už neměly nijak výrazně narůstat.

Zásadní průlom v legislativě na ochranu vod

“Havarijní” novela vodního zákona, kterou v červnu podepsal prezident Petr Pavel, staví nová pravidla pro vyšší ochranu lidského zdraví a životního prostředí, zachování druhové rozmanitosti a ekologické rovnováhy.

Novela reflektuje komplexní legislativní řešení pro zneškodňování havárií na povrchových vodách. Zavádí také kontinuální sledování vypouštěných odpadních vod od vybraných znečišťovatelů a zřizuje digitální registr, který postupně zahrne všechny výpusti ze zdrojů znečištění povrchových vod v délce více než 100 tisíc kilometrů. Zavádí i pětinásobné zvýšení pokut pro původce havárií a jasná pravidla pro jejich zvládání.

„Těší mě, že se podařilo tyto zásadní změny prosadit. Naší cílem bylo především co nejlépe minimalizovat riziko havárií na řekách. Jen pro ilustraci, v letech 2013-2022 došlo k 2 107 haváriích na vodách, v 966 případech se nepodařilo prokázat původ. Zavádíme tak důslednější prevenci a kontrolu nad hlavními znečišťovateli, kteří ve svých provozech pracují s nebezpečnými závadnými látkami,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Ilustrační foto

Scroll to Top