22 let od ničivých povodní v jižních Čechách

blank

Deník zveřejnil fotogalerii, která ukazuje ničivé povodně ve Strakonicích v roce 2002. Tehdy za nimi stály nadprůměrné srážky, které v první vlně zasáhly hlavně jih Čech. Druhá vlna byla ještě silnější a zasáhla velkou část Čech. Vodohospodáři odpouštěli naplněné přehrady, přetékaly i rybníky.

Velká voda před více než dvaceti lety zasáhla všechny města i obce ležící na větších tocích v Jihočeském kraji. Lidé na Táborsku, Jindřichohradecku, Českobudějovicku, Strakonicku, Prachaticku, Písecku i Českokrumlovsku museli prakticky z hodiny na hodinu opouštět domovy.

Například v Soběslavi vybudovali od roku 2002 řadu protipovodňových opatření. Podél obou toků město vystavilo pevné i mobilní hráze a stěny, které Soběslav chrání před padesátiletou vodou. Své uplatnění našly už při povodních v roce 2013. K několika opatřením proti velké vodě přistoupily také zmiňované Strakonice.

Do protipovodňových staveb investovali také v Českých Budějovicích, Táboře nebo Krumlově. V Českých Budějovicích došlo k prohloubení koryta Vltavy, výstavbě téměř dvoukilometrového valu od Dlouhého mostu, kam v případě potřeby hasiči namontují mobilní zábrany.

Obyvatele Tábora u Lužnice chrání více než kilometrová zeď, která byla vystavěna v letech 2013 až 2015. Začíná u mostu do Čelkovic a vede až k restauraci Na Brusírně. Díky projektu za více než 60 milionů korun by měl Tábor odolat stoleté vodě.

Fotogalerie zde.

Scroll to Top