Sicilská vláda vyhlásila kvůli suchu stav katastrofy

blank

Vedení pětimilionového ostrova vzhledem k dlouhodobému suchu vyhlásilo stav katastrofy. Za extrémním nedostatkem vody stojí přetrvávající vedra a absence srážek. Z pevninské Itálie do oblasti míří námořní cisternové lodě s pitnou vodou. Informují o tom například novinky.cz.

Ačkoliv se obyvatelé turisticky vyhledávaného ostrova klimatu v posledních letech přizpůsobili a v cisternách umístěných v podzemí nebo na střechách uchovávají vodu, nepomáhá v současnosti ani to. Podle experta z Palermské univerzity Leonarda Nota bude navíc v budoucnu pršet stále méně, ale prudčeji. Lehčích a trvalejších dešťů, které by nasytily půdu, bude ubývat.

Problémem je také zanedbaný stav vodohospodářské infrastruktury. V oblasti už téměř vyschlo jezero Pergusa nebo Fanaco. Italská média sice informují o tom, že voda údajně dochází i některým hotelům, ale podle svazu hoteliérů Federalberghi zatím nejsou dopady sucha na turismus patrné. Podle odborníků by se mohla Sicílie už za pár let proměnit v pouštní krajinu.

Spasí Sicílii unikátní nález?

V kontextu současné situace přichází ze Sicílie zpráva o nedávném nálezu obrovské zásoby pitné vody. Ta obsahuje přibližně 17 miliard metrů krychlových vody a nachází se v hloubce 700 až 2 500 metrů pod povrchem. „Je to velmi důležitá studie, která by mohla být zásadní pro řešení problému, kvůli němuž se Sicílie dostává do vážných potíží,“ říká profesor Lorenzo Lipparini, výzkumný pracovník Národního institutu geofyziky a vulkanologie (INGV).

Podle odborníků je k významnému objevu zásoby vody přistupovat opatrně. Musí být například nejprve vyhodnoceno, jestli by vrty nemohly způsobit geologickou nestabilitu oblasti. „Technicky by se z praktického hlediska dalo všechno udělat velmi rychle, ale nevím, jaká by mohla být časová náročnost na byrokracii. Nicméně už mě kontaktovala regionální civilní ochrana Sicílie, abych se s ní sešel. Chtějí si v co nejkratší době ověřit proveditelnost projektu,“ říká Lipparini.

Scroll to Top