Guterres: extrémní teploty budou v létě standardem

blank

Svět se musí připravit na trvalou změnu letních teplot v důsledku klimatické krize, v budoucnu budou extrémní teploty v létě jednoduše celou dobu, řekl na tiskové konferenci ke globálnímu oteplování generální tajemník OSN António Guterres.

Globální oteplování způsobuje podle něj hurikány, záplavy, sucho, lesní požáry a zvyšování hladiny moří. Guterres dále uvedl, že nemocí společnosti je závislost na fosilních palivech a nečinnost v oblasti boje proti změnám klimatu. Vyzval proto k aktivitě politické elity. Podle tajemníka čelí dnes extrémnímu vedru miliardy lidí. Například v červnu zemřela při muslimské pouti do Mekky tisícovka poutníků.

Podle meteorologické služby Evropské unie Copernicus byla neděle 21. července celosvětově nejteplejším dnem od roku 1940. Průměrná denní teplota v tento den totiž celosvětově dosáhla rekordních 17,09 stupně Celsia. Výrazný nárůst průměrné denní globální teploty podle expertů souvisí s výrazně nadprůměrnými teplotami ve velké části Antarktidy, která vede k nadprůměrným teplotám v některých částech Antarktického oceánu.

Teploty lámaly rekordy také v Asii. Například v indické metropolii Dillí zaznamenaly v květnu místní stanice 52,3 stupně. „Indové, zejména v Dillí, jsou zvyklí na horka, ale tady to je mimořádné. A hlavně je to brzy,“ řekla pro Radiožurnál česká velvyslankyně v Dillí Eliška Žigová.

Scroll to Top