Na Brněnsku začíná fungovat povodňový park, třináctihektarová plocha na levém břehu Svratky. Městu se podařilo vykoupit potřebné pozemky a vybudovalo slepé rameno řeky, jezero a vysadilo 250 stromů a stovky keřů. Stavba vyšla na více než 60 milionů korun.
Příroda v okolí řeky se téměř vrátila do stavu, v jakém byla v 19. století, než vodohospodáři meandrující tok Svratky na jih od Brna maximálně napřímili a urychlili odtok vody z krajiny.
Impulzem k realizaci projektu byla suchá léta ve druhé polovině minulé dekády, kdy v okolí Židlochovic klesla o metr podzemní voda a třeba v zámeckém parku začaly usychat staleté stromy. Stavba inspirovala další starosty v oblasti.
„Shodli jsme se se starosty 20 obcí, co leží pod Brnem na Svratce a také na Litavě a na Šatavě, že bychom chtěli tato opatření udělat v mnohem větším rozsahu. Nyní už víme, jak na to, a věřím, že do deseti let by se mohla podoba krajiny výrazně změnit a být odolnější také proti stoleté vodě,“ řekl starosta Židlochovic Jan Vitula.
Stavbu protipovodňového parku podpořilo ministerstvo životního prostředí více než 56 miliony. „Jde o přírodě blízké protipovodňové a revitalizační opatření v korytě a nivě Svratky. Tímto projektem napravujeme chyby předků. Toky Svratka a Litava byly v minulosti upraveny oproti přirozenému stavu, došlo k napřímení a zkrácení toku, zahloubení koryta, ohrazování a zjednodušení morfologie koryt. Snížila se hladina podzemní vody a zrychlilo se proudění vody při průtoku krajinou, což zvyšuje riziko povodní,“ řekl ministr životního prostředí Marek Hladík.
Díky protipovodňovému parku se podle Hladíka podaří utlumit případné povodně před zástavbou Židlochovic, slepé rameno a tůň zvýší ekologickou stabilitu území, zpomalí odtok vody a zároveň se vytvoří nová stanoviště pro původní rostliny a živočichy.
Foto: ČTK