Proběhla další analýza vody v Jordánu

blank

V polovině května provedlo Povodí Vltavy další odběr vzorků pro hodnocení kvality vody v táborské údolní nádrži Jordán. Podle mluvčího radnice Luboše Dvořáka se průhlednost vody v dolní části nádrže se mírně zvýšila na 2,1 metru.

„Ve střední části došlo k mírnému snížení na 1,6 metru. V přítokové části se průhlednost vody stabilně pohybuje mezi 1,1 až 1,3 metru,“ cituje Deník vedoucího vodohospodářské laboratoře Povodí Vltavy Jana Potužáka. Ve vodě převládá mírný vegetační zákal. Teplota vody u hladiny se v době odběru pohybovala mezi 16–18 °C.

„V hloubkovém profilu nádrže je již patrné výraznější teplotní zvrstvení. Koncentrace kyslíku od hladiny ke dnu výrazně klesá. Od hloubky šesti metrů jsou koncentrace rozpuštěného kyslíku prakticky nulové a v nejhlubší části nádrže (cca od 10 metrů) je z důvodu měsíc trvajícího kyslíkového deficitu kvalita vody již zhoršená,“ říká Dvořák. Další odběr vzorků je naplánován na 28. května.

Na břeh se vrátily vrby

Po více než roce se také na hráz nejstarší přehradní nádrže ve střední Evropě vrátily charakteristické vrby. V roce 2023 museli hasiči pokácet stromy kvůli opravě chodníku na návodní straně. Město v uplynulých týdnech nechalo vysadit dvacet nových vrb bílých, kultivar Tristis. Jedná se o rychle rostoucí dřevinu a Tábor předpokládá, že během několika let opět vytvoří stejnou kulisu, na kterou byla veřejnost zvyklá.

Vrba bílá představuje bujně rostoucí malebný strom s rozložitou korunou a silně převislými výhony. Svítivě žlutá barva je výrazná v bezlistém stavu v zimě a předjaří. Listy má na svrchní straně leskle zelené. Táborská nádrž Jordán má rozlohu přes 50 hektarů. Vznikla v roce 1492 přehrazením Košínského potoka a je nejstarší údolní nádrží ve střední Evropě. Byla vybudována jako zásobárna pitné vody pro město, dnes je využívána především k rekreaci.

Scroll to Top