Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) během návštěvy Jihočeského kraje slavnostně otevřel novou halu s výrobou tepelných čerpadel v Milevsku, debatoval se studenty na střední rybářské škole v Třeboni a s vědci z Czech Globe zavítal na měřicí stanici, která zachycuje množství CO2 v mokřadech a vyhodnocuje stav krajiny a půdy.
Petr Hladík slavnostně otevřel novou výrobnu čerpadel v milevské firmě Acond. Právě tepelná čerpadla hrají navíc klíčovou roli v odchodu od uhlí – jsou ekologická, energeticky efektivní i ekonomická, řekl Hladík. Česko patří k velkým exportérům tepelných čerpadel na evropský trh. Zmínil zároveň potenciál čerpadel, které mohou využívat města a čistírny odpadních vod.
V Třeboni řešil se studenty energetiku a ochranu životního prostředí. „Bavilo mě to a potěšilo mě, že měli dotazy z mnoha oblastí – probrali jsme třeba jádro a obnovitelné zdroje, v jejichž kombinaci vidím budoucnost, došlo také na akcelerační zóny, které na ministerstvu právě připravujeme. Studenti se ptali i na příhraniční smog, který je velký problémem třeba na hranicích s Polskem, navracení meandrů řekám nebo na znečištění oceánů,“ komentoval setkání Hladík.
S vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR ministr během terénní exkurze navštívil ekosystémovou stanici Mokré Louky u Třeboně. „Tato data umožňují upřesnění hodnot funkcí ekosystémů a jsou součástí speciální metody ESAI, kterou vyvíjíme ve spolupráci s profesorem Vilémem Pechancem z Katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Díky ní analyzujeme krajinu a detailně hodnotíme dopady klimatických změn i degradaci půdy a krajiny. Vyvinuli jsme aplikaci, jejíž součástí je mapa, která pomáhá identifikovat riziková místa v krajině, pochopit příčiny a navrhnout řešení,“ vysvětlil vedoucí oddělení analýz ekosystémových funkcí krajiny z ÚVGZ AVČR Jiří Jakubínský.