ČEZ investuje do vodních elektráren

blank

Skupina ČEZ za posledních patnáct let investovala do vodních elektráren 4,5 miliardy. Modernizací prošly Lipno, Slapy, Kamýk, Lipno, nebo Vrané nad Vltavou, ale také malé elektrárny na brněnské přehradě, v Hradci Králové, Lese Království či Pardubicích. Celkový výkon rekonstruovaných soustrojí činí asi 1 530 MW, tj. asi tři čtvrtiny výkonu jaderných elektráren Dukovany nebo Temelín. Vodní elektrárny umí při nestálých hydrologických poměrech posledních let vyrobit stejné množství energie z menšího objemu vody.

„Měnící se evropská a česká energetika bude klást ještě vyšší nároky na spolehlivé elektrárny schopné najet na plný výkon za několik desítek vteřin. A právě do této kategorie patří vodní zdroje. Proto jsme v uplynulých patnácti letech investovali přes 4,5 miliardy korun do modernizace více než dvaceti vodních elektráren všech typů. To nám umožnilo navýšit výrobu bezemisní elektřiny z vody o desítky milionů kWh ročně a pokrýt spotřebu dalších tisícovek domácností. Pro následující roky připravujeme modernizace dalších elektráren všech typů, v nejbližší době to budou třeba Orlík, Dalešice, Střekov, Štěchovice nebo Dlouhé stráně,“ říká člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina.

ČEZ při modernizaci uplatňuje nejnovější vědeckotechnické poznatky z oblasti konstrukce strojních a elektrických částí soustrojí. Jen do vodních elektráren Slapy, Lipno a Kamýk ČEZ proinvestoval zhruba 1,5 miliardy. „Při modernizacích totiž měníme také systém hydraulického ovládání soustrojí a rychlozávěrů, kde přecházíme z nízkotlaké na vysokotlakou hydrauliku. Vyšší tlak znamená menší objemy olejových náplní v regulaci turbín a nižší příkon čerpadel. Díky tomu můžeme až o 95 procent snížit množství oleje, z původních tisíců litrů na stovky, a dále tak minimalizovat riziko jeho možných úniků do vody,“ vysvětluje Róbert Heczko, ředitel vodních elektráren ČEZ.

Scroll to Top