Návrh na ústavní ochranu vody prošel prvním čtením

blank

Voda je zásadní priorita a zakotvení ústavní ochrany posiluje její zachování pro budoucnost. Tak komentuje návrh na ústavní ochranu vody, který prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně, ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že tento krok bude mít svůj význam také při interpretaci a aplikaci práva.

„Dnes v ústavě chráníme jen přírodní bohatství a díky této změně budeme chránit celé životní prostředí. Zdůraznění šetrného využívání vody v ústavě tedy může mít obecně význam při správním rozhodování v konkrétních případech, a to zejména při odůvodňování konkrétních správních rozhodnutí. Ukotvení ochrany vody do ústavy je pro mne nevyhnutelným krokem, ať už kvůli opakujícímu se suchu nebo znečišťování vodních zdrojů,“ zdůrazňuje ministr životního prostředí.

Globální úbytek zásob vody

MŽP navrhuje změnu článku 7 Ústavy, která zní: „Stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů, zejména vody, a o ochranu životního prostředí.“ Návrh zmiňuje vodu a její šetrné využívání v reakci na mimořádný úbytek podzemních a povrchových vod. Pro MŽP je ústavní ochrana pro vodu klíčová při tvorbě právních předpisů, strategických materiálů a politik, které přijímá. Experti opakovaně hovoří o tenčení zásob vody jako o celosvětovém problému. „Vodu potřebujeme legislativně posílit a investovat dál do její ochrany před znečištěním, do opatření na zadržování vody v krajině a obnovy říčních toků a pramenišť,“ uzavírá Hladík.

 

Scroll to Top