
V současnosti vrcholí jednání berounských vodařů s Pražskou vodohospodářskou společností, díky čemuž by se měla vyřešit situace s žadateli o připojení, kteří podali žádosti do 28. června 2023 a uzavřeli s VAK Beroun smlouvu o podpoře.
Jak informovaly berounské vodárny, smlouvy zajistí navýšení kapacity s garancí dodávky i ve dnech odstávky úpravny vody Želivka. „Protože ještě není zprovozněn plánovaný vodojem na Zadní Kopanině, jedna ze smluv umožňuje dočasné využití volné kapacity systému hlavního města do doby zprovoznění vodojemu. Druhá smlouva rezervuje kapacitu v novém vodojemu, která odpovídá navýšeným dodávkám vody,“ vysvětlily VAK.
Po odsouhlasení smluv v orgánech PVS a VAK Beroun budou vystaveny investorům konečné faktury a bude naplněna smlouva o podpoře, kterou s VAK uzavřeli. Předpoklad podpisu smluv je do konce března 2024.
Přes 100 milionů na investice
VAK letos proinvestují více než 100 milionů. „A pro příští rok vyjednáváme navýšení zhruba o čtvrtinu, což by pomohlo kompenzovat inflaci posledních tří let. Z velkých projektů začínáme rekonstrukci sítí v centru Hořovic a stavbu přivaděče odpadních vod ze Zdic do Králova Dvora. Každá z těchto akcí bude zhruba za 50 miliónů korun, realizace a platba jsou rozděleny do více let,“ uvedl v lednu pro vodarenstvi.cz ředitel Jiří Paul.
Před vodaři jsou velké výzvy, které přicházejí s novou legislativou. „Letos bude novelizována směrnice na čištění městských vod, která v podstatě určí strategii v čištění na dalších 20-30 let. Je to strategie ambiciózní, ale určitě potřebná,“ vysvětlil Paul.
Společnost je největším vlastníkem a provozovatelem vodovodů a kanalizací na Berounsku a Hořovicku, působí dále na Příbramsku a v okresech Praha – západ a Praha – východ. Vodohospodářský majetek představuje více než 1,5 miliardy korun, majetek zhruba ve stejné hodnotě provozuje VAK Beroun pro města a obce. Zásobuje pitnou vodou více než 125 tisíc obyvatel ve 110 obcích, odvádění odpadních vod je zajištěno pro 113 tisíc obyvatel ze 78 obcí.