Až 100 milionů do vodovodu v Karolince

blank

Karolinka na Vsetínsku má strategický plán rozvoje města, ve kterém jsou rozpracovány investiční akce až do roku 2029. Vedení počítá s obnovou městských bytů, obecních cest, smuteční síně se hřbitovem a rekonstrukcí vodovodního řadu. Informuje o tom Magazín PATRIOT.

„V minulosti strategický plán zpracován nebyl, spolkům byly tak zbytečně zamítány podpory a dotace. Strategický plán jsme vypracovali společně se Regionální rozvojovou agenturou Východní Moravy. Je v něm vyhodnocena skladba a demografie obyvatelstva, příležitosti, či nebezpečí pro Karolinku a také vypracován plán investic do roku 2029,“ cituje magazín starostu města s 2 400 obyvateli.

Rozvojový plán zde chyběl také kvůli systematickému plánování investic. „V minulosti jsme se dostávali do zcela nesystémového řízení projektů, kdy se například zbudovaly nové chodníky a komunikace napříč celou Karolinkou, ale už se pozapomnělo vyměnit vodovodní trubky z padesátých let. Nebo třeba vysadíme zeleň a následně se v daných místech provádí výstavba chodníků a podobně,“ říká radní pro investice Vlastimil Rapant.

Právě vodárenství je pro Karolinku jedna z největších výzev pro další roky. Vodovod je totiž v havarijním stavu. „Vodovod je starý šedesát až osmdesát let. Prakticky co týden dochází k poruchám a haváriím. Naposledy jsme řešili prasklý vodovod minulý týden na ulici Obora a v údolí Kobylská, kdy oprava trvala dva dny při úplné odstávce vodovodu v této lokalitě,“ upozorňuje Ptáček.

Investice vyjde až na sto milionů. Dále se musí obnovit čistírna odpadních vod, studny, kanalizace nebo čerpací stanice. „Je otázkou, zda to město finančně utáhne. Pokud ne, budeme nuceni jít cestou postupných oprav. Bohužel dotace jsou jenom na rozšiřování vodovodního řadu, nikoliv na opravy. Pracovníci bytového podniku vědí, ve kterých částech se chodí spravovat nejčastěji a tam začneme,“ vysvětluje dále starosta.

Karolinka má podle něj největší problém s vodovodním řadem, který vede k hotelovému komplexu Biocel na Soláni. „Ten je nejbolavější. Mluvíme o sedmdesáti procentech ztrát vody v této části sítě, tedy ze sto litrů vody, kterou do řadu načerpáme, kohoutky v domech vyteče třicet litrů. Tyto ztráty platí pak všichni občané. Chceme na tomto pracovat,“ uzavírá starosta.

Scroll to Top