
Břeclav v souvislosti s povodňovou situací na řekách Morava a Dyje vydává dočasné omezení vstupu do obory Soutok, které platí minimálně do konce ledna. Omezení vydané městem se vztahuje na lesní pozemky na celém území obory v katastrálních územích Břeclav a Lanžhot s výjimkou severní části obory.
Přístup do obory zůstane zachován od Břeclavi po zámeček Pohansko, respektive nápustný objekt Pohansko na Dyji. V oboře došlo k zaplavení rozsáhlých komplexů lesa, se silnými mrazy navíc přijde zamrznutí zaplavených ploch. Pohyb v těchto lokalitách tak může být životu nebezpečný jak přímo v porostech, tak po lesních cestách, kde navíc hrozí pád stromů na komunikace.
Soutok Moravy a Dyje u Lanžhota, který je největším komplexem lužních lesů ve střední Evropě, se má stát 27. chráněnou krajinnou oblastí ČR. Po stovkách předjednání to loni v létě oznámil ministr Petr Hladík (KDU-ČSL).
„Po řadách předjednávání nyní zahajujeme oficiální proces vyhlášení CHKO Soutok – mimořádné krajiny mezinárodního významu. Cenná je obzvlášť oblast evropsky významných mokřadů, které jsou v České republice jen na Soutoku a v Krušných horách, právě proto v těchto územích chceme vyhlásit CHKO. Proběhlo téměř tři sta jednání s obcemi, hospodáři a nejrůznějšími spolky a myslím, že se podařilo připravit návrh, který představuje opravdu širokou shodu. Vím, že místním obyvatelům leží osud zdejší lužní krajiny na srdci. Uděláme proto vše, aby se zachovala do budoucna pro příští generace. Zkušenosti z jiných chráněných oblastí ukazují, že udržitelný rozvoj regionu přináší benefity nejen přírodě, ale také místním lidem,“ uvedl loni ministr životního prostředí Petr Hladík s tím, že CHKO by mělo vzniknout do konce roku 2024.
Podle návrhu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR by rozloha chráněné krajinné oblasti Soutok měla činit 126,9 kilometrů čtverečních. Lesní pozemky tvoří 57 % oblasti, 96,5 % z nich je ve státním vlastnictví. Vyhlášení CHKO podle ministerstva neznamená, že se přestane hospodařit – v těch nejcennějších místech bude třeba hospodaření upravit ve prospěch přírody. Vymezení CHKO se podařilo navrhnout tak, že do území nejsou zahrnuta žádné města ani obce.