Zemědělský výzkum se zaměří na klima, inovace a technologie

blank

Sedmdesát vědeckých a výzkumných projektů podpoří ministerstvo zemědělství v příštích letech v Programu na podporu aplikovaného výzkumu na období 2024-2032 ZEMĚ II.

Jak uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý, nejčastěji se výzkumníci zaměří na adaptaci polních plodin na měnící se klima a snižování používání antimikrobiotik a pesticidů. Ministerstvo poskytne na výzkum nových projektů přes 210 milionů, celkový objem prostředků do roku 2032 je více než miliarda. Ministerstvo vybralo 70 výzkumných projektů, na které poskytne peníze v programu ZEMĚ II. V roce 2024 získají více než 210 milionů korun. V klíčové oblasti Bioekonomika podpoří 15 projektů, ve Smart zemědělství 31 projektů a v oblasti Globální změny v biosféře 24 projektů.

„Změna klimatu, sucho a vysoké teploty ovlivňují zemědělství, výnosy polních plodin i kalamitní výskyty škůdců či chorob. Mohou vést až k ohrožení zabezpečení dostatečného množství kvalitních potravin v celosvětovém měřítku. Proto jsou výzkum a inovace v zemědělství, lesnictví, potravinářství, i rozvoj obnovitelných zdrojů klíčové pro řešení problémů spojených s klimatickou změnou,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Na Podprogram I, který je zaměřen zejména na podporu inovativního zemědělství a lesnictví, přispěje ministerstvo v příštích letech 834 milionů korun. Podprogram II se zase orientuje na potřeby veřejného sektoru. Celkem bylo do programu ZEMĚ II přihlášeno 333 návrhů, ze kterých 312 postoupilo do odborného hodnocení. Ministerstvo následně vybralo 70 návrhů podle aktuálních i dlouhodobých cílů českého zemědělství v souladu se strategiemi Green Deal a Farm to Fork.

Scroll to Top