Zdražení vody na severu Čech

blank

„Chápeme, že každé zvýšení je v současné době citlivou záležitostí. Proto jsme hledali cesty, jak peněženky obyvatel v Ústeckém a Libereckém kraji ušetřit dramatického růstu cen,“ říká generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Bronislav Špičák, která zdraží litr vody z 13 na 14 haléřů. V případě průměrné domácnosti se nárůst objeví na měsíční faktuře ve výši přibližně 150 korun. SVS se snaží udržet cenu sociálně snesitelnou a únosnou.

Obyvatelé většiny Ústeckého a velké části Libereckého kraje zaplatí od ledna na vodném a stočném o 14 korun za metr krychlový víc než letos. Cena za 1000 litrů se zvýší o zhruba 11 procent na 142,34 koruny. Zdražení zahrnuje i zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u vodného a stočného od ledna z deseti na 12 procent.

„Cena, kterou platíme za vodu z kohoutku, není jen cenou za klíčovou tekutinu. Je to cena za neustálou péči, modernizaci celé infrastruktury, za to, že v případě potřeby jsou pracovníci SVS připraveni zasáhnout bez ohledu na denní dobu či počasí. V této ceně je obsažena další služba, jíž je odvedení a vyčištění odpadní vody, kterou tak vodohospodáři vracejí do přírody mnohdy v lepší kvalitě, než potokem či řekou přitéká,“ vysvětluje společnost, které spravuje majetek v hodnotě přesahující 100 miliard korun.

Firma v Ústeckém a Libereckém kraji dodává pitnou vodu pro 1,1 milionu obyvatel. „Každý rok vynakládáme dvě miliardy korun na to, abychom tento majetek nejen opravovali, ale také modernizovali pro budoucí generace. Naším cílem je udržet solidární výši ceny vodného a stočného. To znamená, že za vodu zaplatíte stejně ve velkém městě jako v odlehlé horské vesničce, kam je složitější pitnou vodu dopravit. Dlouhodobě se tak snažíme držet cenovou hladinu na únosné úrovni pro všechny. Avšak ceny energií, materiálu a prací rostou i u nás, proto letos dochází k navýšení ceny o jeden haléř na litr pitné vody,“ doplňuje Špičák.

Scroll to Top