Kdo opraví zborcenou zeď v Chrudimi?

blank

V Chrudimi opět zpevňují zborcenou zeď u Chrudimky, podle statika není bezpečná. Vaky s pískem sem Povodí Labe dává provizorně už podruhé. Jak město, tak státní podnik odmítají vlastnictví zdi. Informuje o tom Česká televize.

Zeď u Chrudimky se sice zřítila před dvěma a půl lety, ale od té doby ji jistí jen pytle s pískem. Nyní přibyly další. „Ukládáme big bagové pytle do řady, budou celkem tři. Předpokládáme, že by to mělo vydržet tři roky,“ popsal vedoucí Provozního střediska Pardubice Povodí Labe Karel Koudela. Další vaky už by mohly ohrozit průtok řeky.

Oprava by podle informací ČT vyšla na deset až patnáct milionů, ale zaplatit ji ani jedna strana nechce. „Ty okolní nábřežní zdi nejsou v našem majetku. A Povodí Labe jako státní podnik nebude opravovat něco, co není jeho,“ řekla mluvčí Hana Bendová. Vlastnictví zdi ale odmítá také město. Dříve sice byla součástí domu, který před padesáti lety získal stát, a na jeho místě vzniklo sídliště. Chrudim se podle starosty Františka Pilného (ANO) domnívá, že jde o vodohospodářské dílo.

Nekonečný spor?

Původně byla pískovcová zeď součástí domu, který před padesáti lety získal stát, zdemoloval ho a na jeho místě postavil sídliště. Proto Chrudim vlastnictví zdi odmítá. „Ta stavba slouží jako regulace řeky, jako protipovodňové opatření, a je to další argument, proč by to mělo být v majetku Povodí Labe, potažmo státu,“ vysvětlil postoj města Pilný.

Ačkoliv krajský úřad rozhodl, že nejde o vodohospodářskou stavbu, jiný názor měl soud. Proti tomu podal Pardubický kraj kasační stížnost, kterou Nejvyšší správní soud zamítl. Celá věc se vrátila zpět k vodoprávnímu úřadu. Za provizorní řešení platí Chrudim 350 000 korun, a pokud soud rozhodne, že zeď patří státu, chce město částku nahradit.

Scroll to Top