Zprošťujícím verdiktem skončilo pro ředitele rožnovské společnosti Energoaqua Oldřicha Havelku hlavní líčení v kauze kontaminace řeky Bečvy v září 2020. Ačkoliv soud konstatoval, že firma za otravu může, trestný čin se podle něj nestal. Nepodařilo se prokázat, že by obžalovaní jednali protiprávně. Informovaly o tom novinky.cz.
V září 2020 došlo na třiceti kilometrech řeky ke kontaminaci, přičemž uhynulo čtyřicet tun ryb. „Žalovaný skutek není trestným činem,“ uvedla soudkyně Okresního soudu ve Vsetíně Ludmila Gerlová. Havelka i firma byli žalováni za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozil rok až pět let vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest.
Havelka svoji vinu opakovaně odmítal. Rozsudek padl jen k němu. Státní zástupce Jiří Sachr zažaloval také samotnou společnost, ale ve věci právnické osoby soudkyně nechává postoupit věc pro přestupek orgánům státní správy, tedy České inspekci životního prostředí.
„Soud má za to, že Energoaqua způsobila havárii na řece Bečvě, ale nejedná se o trestný čin. Nepodařilo se zjistit, co se přesně stalo v této společnosti. Trestní odpovědnost právnické osoby není objektivní. Nedostačuje, že následek vznikl při provozní činnosti. Nepodařilo se zjistit, že společnost či fyzická osoba z této společnosti jednala protiprávně,“ vysvětlila soudkyně.
Podle jednoho z rybářů, který u havárie zasahoval, jde o šalamounský rozsudek. „Vlk se nažere a koza zůstane celá. Bizarní výstup. Nevím, jestli se soudí otrava Bečvy nebo provoz společnosti Energoaqua. Nikdo nevysvětlil, proč ryby umíraly až po třech kilometrech níže u Choryně, a ne hned od výpusti, kterou do řeky odtékala voda z čistírny odpadních vod společnosti Energoaqua. Ta navíc byla zarostlá řasami,“ řekl Právu Lukáš Gerla.