Podnormální vodnosti a na osmnácti profilech sucho, taková je dnes situace na vodních tocích v povodí Moravy. Podle vodohospodářů na většině vodních toků nedosahují průtoky ani poloviny dlouhodobých říjnových hodnot. Stojí za tím nedostatek srážek v průběhu podzimu a nadprůměrné teploty, které začaly klesat až v posledních dnech.
„Září bylo z hlediska srážek velmi suché, na mnoha stanicích na Vysočině a v západní části Jihomoravského kraje bylo letošní září nejsušším zářím od počátku měření. O něco více pršelo letos v září ve východní polovině Jihomoravského kraje a v jižní části Zlínského kraje i tam byl ale měsíční úhrn srážek většinou nižší, než je průměr pro tento měsíc. Tato situace se výrazně projevuje na stavu vodních toků,“ vysvětluje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Sucho hlásí Morava v Raškově, Třebůvka v Lošticích, Rožnovská Bečva ve Valašském Meziříčí, Svitava v Bílovicích nad Svitavou či Oslava v Oslavanech. Svratka ve Veverské Bítýšce je na 50 %, Dyje ve Trávním Dvoře na 42 %, Morava ve Strážnici a Bečva v Dluhonicích jsou na 29 % říjnových normálů.
K obavám však není důvod, nádrže mají dostatečně zaplněné zásobní prostory, aby mohly i nadále nadlepšovat průtoky a zajišťovat vodárenské a další povolené odběry v požadovaných množstvích. „Naše vodní nádrže jsou schopny zajišťovat odběry vody i při víceletém suchu. Problematické je v období nízkých průtoků vypouštění odpadních vod, protože vodní toky mají nižší schopnost vypouštěné odpadní vody naředit. S klesajícími teplotami však klesá riziko úhynů ryb v důsledku kyslíkových deficitů,“ říká Gargulák.
Vzhledem k hydrologické situaci ale podnik vydal opatření obecné povahy omezující či zakazující obecné nakládání s povrchovými vodami pro Olomouc (Hlubočky, Velká Bystřice, Bystrovany, Bohuňovice, Bělkovice-Lašťany, Dolany), Šternberk, Boskovice (Štěchov, Uhřice, Skrchov, Stvolová, Sulíkov), Blansko (Dlouhá Lhota) a Kladoruby.