ČEZ uvedl do zkušebního provozu třetí nejdelší horkovod v Česku

blank

Na jihu Čech byl dokončen největší teplárenský projekt za poslední desetiletí. Energetici v koordinaci s městem uvedli do zkušebního provozu horkovod spojující Jadernou elektrárnu Temelín a krajské České Budějovice. Stavba trvala čtyři a půl roku. Voda je ohřívaná párou odebíranou z největších turbosoustrojí v České republice.

Slavnostní pásku ve velíně Teplárny České Budějovice přestřihli ve středu 18. října primátorka města Dagmar Škodová Parmová, jihočeský hejtman Martin Kuba, generální ředitel ČEZu Daniel Beneš a předseda představenstva Teplárny České Budějovice Václav Král.

„Je to projekt, na který jižní Čechy čekaly přes dvacet let, od kdy je v provozu temelínská elektrárna. Bude mít samozřejmě obrovský pozitivní efekt, ale zároveň stavba nebyla z pohledu regionu úplně jednoduchá. Podařilo se to ale kompenzovat mimo jiné využitím prostoru kolem horkovodu pro nový volnočasový areál v Českých Budějovicích,“ říká hejtman Martin Kuba.

Podle generálního ředitele společnosti ČEZ Daniele Beneše jde nejen o největší teplárenský, ale také o jeden z největších ekologických projektů posledních desetiletí. „Pokud bychom chtěli toto teplo vyrobit z uhlí, museli bychom vypustit přes 80 000 tun oxidu uhličitého ročně. Dekarbonizační strategii bereme jako prioritu a toto je jeden z důkazů,“ vysvětluje Beneš.

Ročně by elektrárna měla dodávat městu 750 TJ (terajoule) tepla. „České Budějovice byly a jsou zeleným městem, klademe maximální důraz na životní prostředí a tento projekt nás dál posunuje. Skokově se zlepšujeme na žebříčku měst, která snižují emise. I když to samozřejmě neznamená, že usneme na vavřínech,“ doplňuje primátorka Dagmar Škodová Parmová. Horkovod mezi Budějovicemi a Temelínem překonává výškový rozdíl 120 metrů a oběh vody mezi elektrárnou a teplárnou proto zajišťuje celkem 14 čerpadel ve třech čerpacích stanicích.

Foto: Deník/Zuzana Gabajová

Scroll to Top