Vodní záchranná služba otevře základnu v Pasohlávkách

blank

V pondělí 24. července bude slavnostně otevřena základna Vodní záchranné služby ČČK v jihomoravských Pasohlávkách. Záchranářům poskytne lepší podmínky pro zásahy na horní novomlýnské nádrži. Základna vznikla na pozemcích Povodí Moravy, spolupráce při realizaci prohloubila vzájemnou synergii mezi vodohospodáři a záchranáři, kteří doposud hlídali bezpečnost na nádrži z provizorních prostor.

„Mám obrovskou radost z toho, že se Povodí Moravy může touto formou podílet na bezpečnosti a ochraně zdraví lidí při rekreaci na Nových Mlýnech. Ty představují jednu z nejnavštěvovanějších destinací v Jihomoravském kraji. Přestože si přeji, aby zásahů vodní záchranné služby bylo potřeba co nejméně, události z posledního týdne dokládají, že vodní záchranáři jsou nutností,“ říká generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Vodní záchranáři střeží Nové Mlýny od roku 1996. „Mimo lepšího prostředí pro naše vodní záchranáře bude především rychlejší reakční čas k výjezdu. Nyní při zásahu na vodní hladině musí vodní záchranáři jezdit vozidlem k ukotvené lodi, vzdálené asi 500 metrů od stávajících prostor, což značně prodlužuje reakční čas. Díky molu, které nyní bude pouhých 15 metrů od základny, se tento čas zkrátí v řádech minut. Taktéž zásahy na břehu budou rychlejší, protože bude volnější výjezd, než je nyní v dosavadních podmínkách. V neposlední řadě je potřeba vyzdvihnout umístění v klidové zóně, kde mezi poskytováním našich služeb budou mít konečně naši záchranáři i chvilku zaslouženého klidu na jídlo a spánek,“ popisuje předseda brněnského pobočného spolku Vodní záchranné služby ČČK Daniel Bartošek.

Stavba nové základny utužila spolupráci mezi podnikem Povodí Moravy a záchrannou službou. „Dá se předpokládat, že si budeme v rámci výkonu našich povinností vzájemně vypomáhat. Spolupráci prohloubíme zejména u různých druhů prací na i pod hladinami vodních nádržích. V minulosti jsme techniku vodních záchranářů využili třeba u odstřelování starých kmenů stromů ze dna vodní nádrže Nové Mlýny, které komplikovaly dopravu posádkám lodí,“ doplňuje Gargulák.

Vodní záchranáři působí během prázdnin na 18 základnách v celodenním režimu. Letos nově zahájili službu na Vranovské přehradě na Znojemsku. V případě, že lidé potřebují pomoc u vody, mohou volat na tísňové linky, 112, 150 nebo 155, případně použít aplikaci Záchranka. Vodní záchranná služba ČČK je složkou integrovaného záchranného systému a její vyslání spadá do kompetence operačních středisek hasičů nebo zdravotnických záchranářů. Při cestě k místu neštěstí mohou vodní záchranáři používat sirénu. Služba byla založena v roce 1968. Je největší a nejstarší celostátní organizací věnující se vodní záchraně, záchranářskému sportu, vzdělávání, prevenci a dalším aktivitám spojeným s vodním prostředím a jejím okolím.

Scroll to Top