Vodohospodáři znovu řešili snížení vnosu rtuti

blank

Čeští vodohospodáři v návaznosti na mezinárodní projekty financované prostřednictvím Evropské územní spolupráce (INTERREG) úzce spolupracují s bavorskou stranou. Od loňského roku funguje pracovní skupina Reslava, která navazuje na dokončené projekty a hledá další možnosti snížení vnosu rtuti na území České republiky. Informovalo o tom Povodí Ohře.

V současnosti se soustředí na zlepšení dokumentace rtutí kontaminovaných vodních toků Kössein a Reslava, rozšíření modelů záplavových území a realizace dalších protierozních a stabilizačních úprav toků.

„Za stěžejní úkol považujeme vybudování stabilní stanice pro odběr vzorků během vysokých a povodňových průtoků. Tato stanice by měla být umístěna v Arzbergu na Reslavě a měla by významně pomoci v pochopení principu remobilizace historické kontaminace v povodí Kössein a Reslavy. Z dostupných podkladů vyplývá, že ke vnosu rtuti na naše území dochází právě za vysokých a povodňových průtoků,“ vysvětlilo Povodí Ohře.

Na začátku května proběhlo zasedání Stálého výboru Bavorsko Česko-německé komise pro hraniční vody. Obě strany se shodly, že Česká republika i Bavorsko budou nadále spolupracovat v pracovní skupině. Němci také předloží konkrétní návrh na vybudování zmiňované automatické stanice pro odběr vzorků.

Kontaminace Ohře rtutí z území v německém pohraničí je dlouhodobým problémem. Rtuť pochází z bývalé chemické továrny u Marktredwitz, která fungovala od roku 1788 do roku 1985. Provoz postupně okolí znečistil. Rozsáhlá sanace a odstranění podílu   rtuti proběhlo v roce 1997, ale ta zůstala v sedimentech v širším okolí.

 

 

Scroll to Top