Zahájena příprava protipovodňové ochrany Troubek

blank

Olomoucký kraj, Povodí Moravy a obec Troubky podepsali memorandum o spolupráci při realizaci protipovodňových opatření Troubek. Projekt je součástí komplexu protipovodňové ochrany Pobečví. Obec Troubky společně s hejtmanstvím se na ní budou podílet částkou 1,6 milionu, další jednání proběhnou v souvislosti s přípravou financování samotné stavby, kdy se předpokládá, že 85 procent nákladů na stavbu protipovodňové ochrany Troubek pokryje dotace ministerstva zemědělství. Informovalo o tom Povodí Moravy.

„Takto rozsáhlý projekt se neobejde bez podpory Olomouckého kraje a krajská rada spolupracuje na realizaci protipovodňových opatření. Je to velmi důležitá ochranná stavba v obci, která je pravidelně postihována povodněmi, nyní se konečně dostáváme k řešení, na které obyvatelé Troubek čekají šestadvacet let,“ řekl hejtman kraje Josef Suchánek. V současnosti je schopno koryto Bečvy v okolí Troubek pojmout dvacetiletou povodeň, plánovaná ochrana je koncipována na stoletou povodeň. Projekt také počítá s technickými opatřeními, která zabrání průniku podzemních vod.

Povodeň přišla opakovaně

„Od ničivé povodně, která naši obec zasáhla v roce 1997 postihla Troubky ještě jedna menší povodeň v roce 2010. Mám obrovskou radost, že v rámci zastupitelstva obce, a i zde panuje shoda na podobě protipovodňových opatření a že máme podporu olomouckého hejtmanství. Od roku 2017 řešíme majetkoprávní vztahy, tak aby mohla protipovodňová ochrana naší obce vzniknout,“ prohlásil starosta Troubek Martin Frgal. Okolo obce vyrostou hráze, protipovodňové zdi a dojde i k navýšení stávajících hrází. Vzhledem k tomu, že v lokalitě panují složité hydrologické podmínky a režim podzemních vod, bude také součástí opatření systém protivztlakových studní, odvodňovací příkopy, nádrže prosáklé vody a čerpací agregáty. Povodí Moravy v současnosti připravuje veřejnou soutěž na zhotovitele projektové dokumentace. Opatření celkem vyjdou na 600 milionů, stavba by mohla začít v roce 2027.

Komplexní ochrana obce

„Troubky stojí na soutoku Moravy a Bečvy. Podloží tvoří především štěrkopísek. Z historických snímků jde vidět, že při povodních některá místa v Troubkách zaplavila průzračná podzemní voda. Navržená opatření poskytnou obyvatelům Troubek komplexní ochranu, a to jak proti vodě z řeky, tak proti prosakující vodě z podloží,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Stavba samotná potrvá přibližně čtyři roky.

Komplex opatření v Pobečví sestává ze dvou etap. „V rámci první etapy probíhá výstavba liniových opatření, která chrání obce a města podél vodního toku. Hlavní opatření druhé etapy bude představovat výstavba bočního suchého poldru u Skaličky, který je základním a nezbytným prvkem systému protipovodňové ochrany na řece Bečvě. V posledních letech ministerstvo zemědělství financovalo v Pobečví projekty za 370 milionů korun a další projekty se připravují. Ministerstvo zemědělství na protipovodňová opatření vynaložilo celkem již téměř 22 miliard,“ zdůraznil končící ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Desítky obětí

Troubky se staly symbolem tragických záplav v létě 1997. Voda sem vtrhla v noci ze 7. na 8. července 1997. Bylo půl jedenácté v noci. O život přišlo v Troubkách devět lidí. Povodeň tehdy postihla celkem 536 měst a obcí ve 34 okresech, například části Ostravy, Otrokovic, Přerova a Olomouce. Zemřelo padesát lidí. Většina z nich utonula. Škody z povodní byly obrovské. Dosáhly 63 miliard, což bylo asi 12 procent státního rozpočtu. Poničeno bylo i mnoho památek. Voda zatopila například památku UNESCO Podzámeckou zahradu v Kroměříži.

Scroll to Top