Brzeg: Pláž u Odry s výhledem na historické centrum a mušlemi jako ...

blank

Charakter Brzegu na polovině cesty mezi městy Wroclaw a Opole v polském Dolním Slezsku určuje stejně jako u těchto dvou sídel do značné míry řeka Odra, která jimi protéká. Brzeg má aktuálně zhruba 35 tisíc obyvatel a jeho nezpochybnitelnou dominantou je původně gotická monumentální bazilika svatého Mikuláše postavená na přelomu čtrnáctého a patnáctého století. Od roku 1523 sloužila jako chrám protestantů, v roce 1945 vyhořela, obnovována dle plánů z roku 1370 začala být v roce 1958.

Druhou významnou stavbou je renesanční zámek slezských Piastovců na místě původního hradu, jehož historie sahá do roku 1235. Objekt prošel mnoha přestavbami, opakovaně byl zdevastován, fakticky z něj zůstaly ruiny a jeho současná renesanční podoba vznikla rekonstrukcí v letech 1980 až 1994. Vedle zámeckého areálu s kaplí svaté Hedviky stojí původně jezuitský kostel svatého Kříže. V blízkosti se nachází také bývalé Piastovské gymnázium, které je aktuálně v poněkud nelichotivém stavu.

Od obou zmiňovaných lokalit je to několik desítek metrů k Odře protékající severní částí města. Mezi zámkem a řekou je vybudovaný park, od nějž není na vodu příliš dobrý výhled. Ten se otevře až od příhradového Piastovského mostu vedle parku z roku 1954, kdy nahradil ten předchozí poničený během druhé světové války. Na druhé straně řeky je vidět místní přístaviště s volnočasovým areálem.

Dále proti proudu je zajímavou lokalitou oblast dvou ostrovů, které jsou přístupné pro pěší po železném mostě u rozlehlého komplexu několika mlýnů, k nimž byl v minulosti vybudován od jezů výše na Odře náhon. Ten proudí poměrně rychle a předtím, než se voda vrací zpět do řeky, na něm byla zřízena hydroelektrárna. Mlýny pocházejí údajně až z roku 1315. Své původní funkci již neslouží. Na druhém, větším, z ostrovů probíhají stavební práce, budovy jsou v poněkud neutěšeném stavu, přesto je možné dojít až do blízkosti širokých jezů na Odře, které po jarních deštích převádějí vodu dále rychle po proudu.

Když přejdeme zmiňovaný Piastovský most na druhou stranu řeky, v blízkosti jezů se nachází odpočinková lokalita s pláží – vtipně posypána mořskými mušlemi. Místo je oblíbené především v letních měsících milovníky koupání. Na protější straně se jako dominanta nad řekou tyčí historický cihlový věžový vodojem čnící do dálky. Přes řeku je také vidět vodní elektrárna před mohutným komplexem historických mlýnů na náhonu v blízkosti železného mostu. Její modré potrubí chrlí vodu zpět do Odry. Budovy bývalých mlýnů jsou dominantě z červené cihly, jeden z nich ale září do dálky bělostnou barvou. Za nimi jsou vidět špičky věží a střechy kostelů v centru města.
Od pláže v dálce po proudu se otevře pohled na zámecký park a zmiňovaný jezuitský kostel.

Tak jako v jiných polských městech na Odře, byl také v Brzegu vybudován systém náhonů a kanálů. Takže pár set metrů dál proti proudu od pláže najdeme plavební komoru. Na severozápadní části takto vzniklého rozlehlého ostrova narazíme na městskou čistírnu odpadních vod.

Brzeg je zajímavé město. Prošla jím historie. Velká část budov v širším centru města na rekonstrukci a novou budoucnost teprve čeká. Řeka dodává místu zvláštní atmosféru. Tak jak tak, při cestě do turisticky mnohem známější Wroclawi není od věci se tu na pár hodin zastavit.

Foto: Marek Síbrt

blank blank

blank blank

blank blank

blank blank

blank blank

blank blank

Scroll to Top