
Hejtmanství alokuje 15 milionů korun pro 148 projektů, které bojují proti suchu. Podporu schválili radní, definitivně odsouhlasit je musí zastupitelé. Hejtman Jan Grolich uvádí, že dotační program funguje dobře.
V prvním kole dotačního programu Podpora adaptačních opatření na změnu klimatu v roce 2023 se sešlo 151 žádostí, tři musely být vyřazeny kvůli nesplnění podmínek. Žadatelé chtějí finanční prostředky využít na vznik vodního biotopu, obnovu větrolamu, ošetření stromů v parku, vytvoření tůní či zakládání krajinných trávníků. Loni bylo možné žádat peníze ze čtyř dotačních titulů, letos je jich šest.
Zmírnění dopadů sucha
„Rozlišili jsme realizace vodních děl od protierozních opatření a nově jsme se zaměřili na zakládání krajinných trávníků – bylinných a lučních porostů. Zároveň jsme rozšířili možnosti, na co lze v dotačních titulech žádat – agrolesnictví a obnova polních cest s nezpevněným povrchem přírodního propustného rázu,“ říká náměstek pro životní prostředí Lukáš Dubec (Piráti). Dotační program má sloužit na zmírnění dopadů sucha na přírodu a život v kraji.
Kraj pomáhá brněnské nádrži
Krajští radní také v únoru schválili finanční prostředky na pětileté období realizace opatření u Brněnské údolní nádrže, které má předcházet jejímu zamoření sinicemi. Kraj bude dále spolupracovat s vodohospodáři z Povodí Moravy a Brna. Projekt Čisté povodí Svratky je zaměřen na vyřešení dlouhotrvající špatné kvality vody v nádržích Brno a Vír vlivem přemnožených sinic – cyanobakterií.
Letos bude provedena výměna pěti aeračních věží za věže destratifikační (míchací) za 12 milionů korun a každý rok bude Jihomoravský kraj přispívat na jejich provoz a dávkování srážedla fosforu osmi miliony korun. V období 2023-2027 kraj přispěje 52 miliony. Stejnou částkou se bude podílet i Brno.