
Světové ledovce tají dramatickou rychlostí, uvedli to zástupci Světové meteorologické organizace (WMO), která funguje pod záštitou Organizace spojených národů (OSN). Zároveň se oproti první dekádě měření v letech 1993 až 2002 více než zdvojnásobila rychlost stoupání hladin světových moří, které v období 2013 až 2022 rostly v průměru o 4,62 milimetru ročně.
„Ve hře o ledovce už jsme prohráli, koncentrace CO2 je příliš vysoká,“ řekl šéf WMO Petteri Taalas. V ohrožení jsou některá pobřežní města nebo nízko položené oblasti, jako například ostrov Tuvalu. Již příští léto změní hlavní město Indonésie. Jakartu nahradí Ibu Kota Nusantara. Stojí za tím stále silnější záplavy a nestabilní podloží pobřežní části Jakarty. Prezentaci výstavby nové metropole si prohlédl také český premiér Petr Fiala, o čemž jsme psali zde.
Zpráva WMO ukazuje, že koncentrace skleníkových plynů v atmosféře nadále dosahuje rekordních úrovní, čímž přispívá k oteplování pevniny a oceánu, tání ledového příkrovu a ledovců, stoupání hladiny moří a oteplování a okyselování oceánů, řekl Taalas. Rok 2022 byl také podle výroční zprávy pátý nebo šestý nejteplejší v historii záznamů. Klimatologové varují, že svět by mohl dosáhnout rekordu v průměrné teplotě letos nebo v roce 2024. Očekávají to s ohledem na změny klimatu a návrat klimatického jevu El Niño.