Povodí Moravy zahájilo zaplavování lužních lesů. Na akci spolupracují i Lesy České republiky. Díky tomu bude doplněna voda v tamějších drobných vodních tocích, mokřadech a tůních.
„Využili jsme průtoků na konci zimy k navýšení akumulovaného objemu v soustavě nádrží Nové Mlýny nad hladinu zásobního prostoru tak, abychom ji mohli mimořádně využít pro potřeby lesů v oboře Soutok. Odtok zvýšíme na přibližně 100 až 110 m3/s tak, aby se voda dostala systémem nápustných objektů, stavidel a kanálů do lužních lesů, kde způsobí zaplavení tůní, mokřadů a luk,“ vysvětlil generální ředitel Václav Gargulák.
O povodňování požádaly vodohospodáře Lesy ČR, které v této oblasti pečují o lužní lesy. „Záměrné naplnění vodních kanálů, toků a tůní, které i průběžně obnovujeme, zlepšuje v takto cenném území hydrologické podmínky a tím i stav lesa. Zásadně k tomu přispěje i připravovaná výstavba klapkového jezu na Dyji. Podaří se tak efektivní simulace dřívějších přírodních povodňových průtoků,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.
Oba podniky spolupracují v této činnosti od roku 2017. „Vodní nádrže Nové Mlýny jsou posledním článkem Dyjsko-svratecké vodohospodářské soustavy, která nám umožňuje i v poměrně suchém období velmi efektivně nakládat s vodou. V předchozích letech jsme povodňovali v polovině března, kdy už průtoky začaly klesat i ke dvaceti procentům dlouhodobých březnových hodnot. Letos chceme využít hydrologické situace na konci zimy a zmírnit tak negativní vliv sucha na lužní lesy,“ doplnil Gargulák.
Zvýšené průtoky v Dyji zvýší hladinu v slepých a napojených ramenech podél Dyje v úseku od Nových Mlýnů po soutok s řekou Moravou. I v těchto lokalitách se zlepší environmentální podmínky. Povodňovalo se už loni a v letech 2020, 2019 a 2017.