Kraj odeslal ke schválení ministerstvu životního prostředí a ministerstvu zemědělství nově zpracovaný Plán pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody (Plán pro sucho). Portál NovinkyVysočina.cz o tom informovala mluvčí Jitka Svatošová.
„Kromě ze zákona povinných údajů, jako jsou informace o aktuálním stavu významných vodních zdrojů včetně záložních, seznamů uživatelů vody významných pro dané území nebo popisu rizika sucha, priorit zásobování a návrhů postupů pro zvládání sucha, obsahuje vysočinský plán speciální nepovinnou vrstvu, která byla vytvořena díky informacím o dopadech sucha na zásobování pitnou vodou od téměř tří stovek obcí. Ty s krajem proaktivně sdílely informace o aktuálních přijatých opatřeních, o problémech, které řešily v minulosti nebo řeší nyní, a to nejen s množstvím, ale i s kvalitou vody,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek.
Práce na Plánu pro sucho trvaly více než rok a vyjdou zhruba na dva miliony. Větší část pokryjí dotace z obou ministerstev. Plán pro sucho je zpracován jako webová aplikace a obsahuje jak veřejnou, tak neveřejnou část. „Aplikace bude přínosem pro obce, které zde najdou možné přístupy k řešení mimořádných událostí – jak z dlouhodobého pohledu, tak operativně. Bude zde možné sledovat, jaká opatření obec přijala u podobných problémů v minulosti a jaký to mělo efekt,“ popsal jednu z praktických výhod hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
Pořízení Plánu pro sucho je podle kraje dalším krokem k naplnění Programového prohlášení Rady Kraje Vysočina, která definovala připravenost na efektivní boj se suchem a klimatickou změnou, stejně jako zachování dostatku a vysoké jakosti vody a její ochranu jako své priority.