Město se zabývá výběrovým řízením na dodavatele stavby sušárny kalů. Důvodem je blížící se změna legislativy a snaha zbavit se obtěžujícího zápachu z polí, kde zemědělci využívali kaly z čistírny jako hnojivo. Sušárna vznikne v areálu olomoucké čistírny odpadních vod na Nových Sadech v místě současného překladiště kalů.
„Kaly z čistírny nebude možné na základě platné legislativy využít v zemědělství, ke kompostovaní a v zásadě ani k rekultivaci. Důvodem je skutečnost, že tyto kaly mimo jiné obsahují kovy či chemické látky – například zbytky léků. Proto bylo nutné přistoupit k vybudování sušárny čistírenských kalů. Jako ekonomicky nejvýhodnější, a to i ve vztahu k životnímu prostředí, je jejich energetické vyžití, kdy vysušením vznikne energeticky využitelný kal, který bude následně spalován v teplárně Olomouc,“ uvedla mluvčí města Radka Štědrá.
Vzhledem k tomu, že se provozovatel tepelného hospodářství města zavázal ke stoprocentnímu energetickému využití produkovaného sušeného kalu při výrobě tepla pro obyvatele na Olomoucku, tak se počítá, že se kaly z čistírny odpadních vod zcela přestanou používat jako hnojivo. „Sušený kal bude spalován v teplárně Olomouc při výrobě tepla pro domácnosti, veřejný či podnikatelský sektor, kteří jsou napojeni na centrální zdroj tepla,“ řekla Radka Štědrá. Náklady by měly činit 185 milionů korun. Olomouc se bude investičně podílet ze tří čtvrtin, na zbylou část bude čerpat dotaci.
Foto: ČOV v Olomouci-Nových Sadech. Ta v uplynulém období prošla náročnou intenzifikací a modernizací. Splňuje tak náročné normy kvality vypouštěných odpadních vod, ke kterým se ČR zavázala po vstupu do EU.