Další výzvou pro vodárny bude popasovat se s nárůstem cen energií a celkovou inflací. Ve speciálu Hospodářských novin Budoucnost vody a vodárenství to uvedl ředitel SOVAK ČR Vilém Žák.
„Vodárenství je energeticky velmi náročný obor. Náklady na energie před energetickou krizí tvořily v průměru 10–15 % všech nákladů na vodném a stočném. Když ceny energií stouply i o stovky procent, je snadné si odvodit, jaké dopady na vodné a stočné to přinese,“ uvedl ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) ČR Vilém Žák
Podle předsedy komise pro oblast energií SOVAK ČR Františka Střídy nemá až 70 % českých vodáren nakoupený celý objem elektřiny a plynu na další rok. „Náklady na energie a paliva, které dříve tvořily 10 % celkových nákladů vodáren, dnes tvoří klidně 50 %. Tyto náklady bude muset zákazník zaplatit. A pokud je někdo plánuje umořovat snížením obnovy infrastruktury, je to cesta do pekel.“
Obor je závislý také na ceně stavebních prací, na chemických přípravcích a na práci vysoce kvalifikovaných zaměstnanců, jejichž odměňování citelně ovlivňuje inflace. „Většina vodárenských společností mění ceny k 1. lednu příslušného roku. Lze tedy předpokládat, že ceny pro vodné a stočné pro rok 2023 již budou tyto navýšené náklady obsahovat,“ predikoval Váňa. Stanovit únosnou cenu v mezích vládní regulace a uvedených okolností bude nepochybně velmi náročný úkol.
Zdroj: Speciál HN Budoucnost vody a vodárenství