SmVaK Ostrava vyváží žumpy a septiky, startuje se 24. října

blank

V Moravskoslezském kraji začíná další kolo koordinovaných vývozů žump a septiků z domácností, které nejsou napojeny na veřejnou kanalizaci a čistírnu odpadních vod. SmVaK Ostrava rozdělily oblast své působnosti do více než deseti tras, na které budou ve vybraných dnech přiděleny kanalizační vozy zajišťující vývozy žump a septiků. Pokud to bude technicky možné, lidé se mohou domluvit a díky sdíleným vývozům ušetřit peníze. Startuje se 24. a 25. října na Frýdecko-Místecku, části Opavska a Novojičínska, poslední přijdou na řadu 1. a 2. listopadu Havířovsko a Českotěšínsko. Informoval o tom mluvčí Marek Síbrt. 

„Systém jsme navíc připravili tak, že v případě, kdy se lidé – například sousedé – v některé z obcí domluví, že mají o vývoz žump nebo septiků zájem, ušetří za dopravu, jejíž náklady budou navzájem sdíleny. Máme dlouhodobě připravený systém, jak lidem pohodlně a za odpovídající cenu pomoci v případě, že jejich nemovitosti nejsou napojeny na kanalizaci. Vývozy žump a septiků jsou samozřejmě součástí naší každodenní práce i v jiných částech roku, ale touto akcí vycházíme lidem vstříc a snažíme se službu připravit pro naše zákazníky výhodněji a šitou na míru,“ řekl generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Podle vodařů je mezi lidmi stále řada nejasností, jaké požadavky klade na fyzické i právnické osoby zákon v oblasti zneškodňování a likvidace odpadních vod. Řeší to vodní zákon, který ukládá všem majitelům povinnost zajistit zneškodňování produkovaných odpadních vod v souladu s podmínkami vydanými příslušným vodoprávním úřadem a platnou legislativou.

„Standardní povoleným zneškodňováním odpadních vod je napojení nemovitosti prostřednictvím kanalizační přípojky na kanalizaci pro veřejnou potřebu, která může být splašková (splaškové odpadní vody) nebo jednotná (splaškové odpadní vody a dešťové odpadní vody),“ vysvětlil ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Petr Grzonka. Další možnou likvidací odpadní vody je využít k tomu určeného vodního díla. Jedná se především o domovní čistírny odpadních vod.

V menších obcích nebo rozptýlené zástavbě je rovněž možná likvidace odpadních vod jejich akumulace v bezodtokových jímkách. „Majitelé nemovitostí jsou v tomto případě povinni zabezpečit zneškodnění těchto vod tak, aby nebyla ohrožena kvalita povrchových a podzemních vod. To znamená, že jímka musí být vodotěsná. Na výzvu vodoprávního úřadu nebo České inspekce životního prostředí navíc musí vlastník nemovitosti doložit způsob zneškodnění odpadních vod,“ doplnil Grzonka.

 

 

 

Scroll to Top