Do životního prostředí, tedy i do povrchových a podzemních vod, může vstupovat celá řada látek, které mají vliv na kvalitu vody. Jednu z těchto skupin pak tvoří takzvané mikropolutanty. Sdružení publikovalo k tématice text, který redakce vodarenstvi.cz zveřejňuje v nezměněné podobě.
Co jsou mikropolutanty?
Mikropolutanty jsou organické nebo minerální kontaminanty zejména antropogenního původu. Jejich přítomnost ve vodním prostředí vyvolává u laické i odborné veřejnosti obavy. Ve vodách je lze nalézt ve velmi nízkých koncentracích, od mikrogramů po nanogramy na litr. Mohou pocházet z průmyslových procesů, z farmaceutických přípravků pro humánní použití i z veterinárních léčiv, jsou součástí produktů osobní hygieny. Mezi mikropolutanty se řadí i průmyslové chemikálie nebo chemikálie používané v domácnostech, detergenty, kosmetika, pesticidy nebo i mikrolátky obsažené v nátěrech nebo barvách. Některé z nich byly v posledních 50 letech součástí regulační agendy EU z důvodu ochrany vodních zdrojů.
Jedná se o látky, které se běžně používaly nebo stále používají, a do surové vody se dostávají jak z bodových, tak plošných zdrojů. Protože se jedná o látky ve velmi nízkých koncentracích, analytické zjištění jejich přítomnosti je velmi náročné. K možnosti analýzy těchto látek přispěl značný pokrok v instrumentaci analytických metod v posledních letech, významně se zvýšila citlivost stanovení. Ke vnosu mikropolutantů do životního prostředí včetně vodního cyklu přispívá každý z nás. Základní vnosy lze rozdělit na 4 skupiny:
-
lidé – v produkované odpadní vodě
-
zemědělství – difúzní zdroje
-
průmysl – průmyslové odpadní vody, často lokalizované bodové zdroje (někdy i havárie)
-
vedlejší procesy – z procesů a technologií, často nezachycené metabolity