Pšenička: Dominantní část MS kraje je zásobována z povrchových zdrojů

blank

Vodohospodáři napříč  republikou si připomínají důležitost podzemních vodních zdrojů. Světový den vody, který letos připadl na 22. března, má tematické zaměření „Podzemní vody, zviditelnění neviditelného“. Podle generálního ředitele SmVaK Ostrava Anatola Pšeničky má region v působnosti společnosti v porovnání s jinými částmi České republiky a při pohledu na současnou klimatickou změnu a její důsledky jednoznačnou výhodu v tom, že jeho dominantní část je zásobována z povrchových zdrojů.

„Kromě čtyř okresů okolo krajské metropole, kde dominantně působíme, to platí také pro Ostravu. Její obyvatelé pijí ze dvou třetin vodu upravenou v našich provozech pocházející z nádrží Kružberk, Šance a Morávka, kterou distribuuje v krajské metropoli provozní společnost. Přesto u řady dalších zdrojů, kde využíváme podzemní vodu, vidíme, že na její ochranu by měla být upřena větší pozornost než doposud,“ řekl Pšenička.

Problémy podzemních zdrojů pitné vody v regionu podle něj souvisí se suchým a teplým několikaletým obdobím 2015-2018, s kůrovcovou kalamitou v posledních letech a jejím odstraňováním, nebo nevhodným zemědělským hospodařením, jehož důsledky budeme řešit další desítky let.

„V uplynulých letech jsme realizovali řadu investic, jejichž cílem bylo připravit u lokalit napojených na citlivější lokální zdroje podzemní nebo povrchové vody variantu v podobě napojení na centrální systém Ostravského oblastního vodovodu. Platí to například pro Jablunkovsko, kde jsme v tomto ohledu investovali 50 milionů korun do stabilnějšího a spolehlivějšího zásobování více než 12 tisíc obyvatel. Další projekt s obdobným cílem budeme letos realizovat například ve Lhotce pod Ondřejníkem v Beskydech. Další vrty na Opavsku také budeme rekonstruovat a regenerovat,“ doplnil Pšenička.

Scroll to Top